Dostali punkty do liceów i techników za wiedzę o smogu

482
0
Podziel się:

Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa organizowana przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy dobiegła końca. Spośród uczestników będących uczniami 7. i 8. klas szkół podstawowych wyłoniono zwycięzców.

Etap szkolny rozpoczął się w marcu. W kwietniu odbyły się kolejno etapy wojewódzki oraz ogólnopolski. Uczniowie, którzy wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Powietrzu i Zmianach Klimatu wykazali się dużą świadomością ekologiczną oraz wiedzą.

Zamysł olimpiady? Nauka z dozą zdrowej rywalizacji

Edukacja ekologiczna, potrzeba jej szerzenia i czynienia bardziej dostępną, to nieustanny element wymieniany podczas rozmów o problemach przyrodniczych. Od gospodarki odpadami, przez ochronę komponentów środowiska, redukcję zanieczyszczenia powietrza, a na globalnym ociepleniu skończywszy. Każde z tych zagadnień sprowadza się także do potrzeby szerzenia wiedzy o zagrożeniach dla przyrody oraz praktycznym jej wykorzystywaniu na rzecz poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy. Dzieci i młodzież część informacji wynoszą z domów rodzinnych, drugą część zdobywają w placówkach oświatowych.

Wszelkie akcje sprzątania świata, segregowania odpadów, warsztaty ekologiczne, a także konkursy praktykuje się, żeby zachęcić najmłodsze pokolenia do pogłębiania świadomości środowiskowej oraz wdrażania dobrych praktyk. Prestiżowe dziecięce oraz młodzieżowe konkursy, olimpiady, etc. mają na celu nie tylko edukację. To także motywacja, nauka z nutką rywalizacji oraz wyłonienie najlepszych w danej dziedzinie. Nagrody i inne benefity są w tym przypadku zachętą, a finalnie przysłowiową wisienką na torcie.

Olimpiada Antysmogowa przepustką dla ambitnych

Cele olimpiady to popularyzacja wiedzy o powietrzu, jego zanieczyszczeniu oraz zmianach klimatu. Ponadto ma ona zainteresować uczniów szeroko pojętą tematyką ekologiczną. A także zmotywować ich oraz zaktywizować do walki na rzecz czystego powietrza. Dodatkowa korzyść to nauka bezpiecznego wykorzystywania narzędzi cyfrowych w edukacji dzieci i młodzieży.

Olimpiada cieszyła się dużym powodzeniem

-Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się blisko 4,7tys. uczniów z kl. 7 i 8 ze szkół podstawowych z całej Polski. Najwięcej z woj. mazowieckiego, duży udział również uczniów z woj. małopolskiego i śląskiego). W drugim etapie (wojewódzkim) wzięły udział 1044 osoby, a do finału (etapu ogólnopolskiego) zakwalifikowało się 298 uczestników – mówi SmogLabowi Barbara Leśniczak, kierowniczka Zespołu ESA, NASK.

W każdym z trzech etapów konkursu uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 40 pytań testowych. Olimpiada odbywała się na specjalnie do tego przeznaczonej platformie olimpiadaesa.nask.pl. Wszyscy jej laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody. Dodatkowo 10 osób, które uzyskały najwyższe wyniki zdobędzie nagrody specjalne. Dodatkowo, Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa znalazła się w wykazach konkursów wiedzy na listach 14 kuratoriów. Oznacza to, że laureaci olimpiady, oprócz nagród rzeczowych otrzymają 3 punkty podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Źródło: https://olimpiadaesa.nask.pl/

Organizatorzy i współpracownicy liczą na więcej

Organizatorzy podjęli się niecodziennej pomocy uczestnikom w przygotowaniu do olimpiady.

– Wszystkie materiały merytoryczne do przygotowania się do olimpiady zostały udostępnione uczestnikom na platformie Olimpiada ESA – artykuły, filmy, fragmenty książek. Dzięki temu każdy uczeń miał równe szanse w zdobyciu niezbędnego zasobu wiedzy i przygotowaniu się do konkursu – tłumaczy nam Leśniczak.

Natalia Matyasik z Krakowskiego Alarmu Smogowego, koordynatorka projektu, mówi: – My, jako grupa od lat zajmująca się wzrostem świadomości w zakresie jakości powietrza, bardzo cieszymy się z takich inicjatyw.

Jak dodaje, zarówno olimpiada jak i cały projekt ESA, pozwalają dotrzeć z informacjami o przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza jeszcze szerzej. Nie tylko do uczniów, ale także ich rodziców, dziadków czy nauczycieli. – Mamy nadzieję, że liczba tego typu inicjatyw będzie wciąż rosła i do grupy walczących o czyste powietrze dołączą kolejne szkoły!

Zdjęcie tytułowe: afotostock/Shutterstock

Podziel się: