Udostępnij

Ogród deszczowy z betonu w Gdańsku. Miał chronić przed suszą, ale „skończyło się na PR-ze”

10.01.2024

Władze na wysłużonym skwerze obiecały założyć ogród deszczowy, a bujnie rosnące rośliny miały chronić przed suszą. Niestety, nowe nasadzenia są niewielkie, a płaska, betonowo-kamienna powierzchnia najlepiej służy deskorolkarzom.

Miało być pięknie, wyszła „ekspozycja kamieniarki”. Tak o wyglądzie skweru przy ulicy Podmłyńskiej mówi Roger Jackowski, radny dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Gdańsk wylał beton tam, gdzie według zapowiedzi miał powstać „ogród deszczowy”. Ich zakładanie to pomysł stolicy województwa pomorskiego na suszę, o którym donosiliśmy w zeszłym roku.

„Każdy z sześciu ogrodów deszczowych funkcjonujących w Gdańsku jest inaczej zaprojektowany, ale każdy ma takie samo podstawowe zadanie: zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów. W działaniu ogrodów kluczowe jest ich obsadzenie tzw. roślinnością hydrofitową, która szczególnie lubi wodę” – pisaliśmy o deklaracjach gdańskiego magistratu.

Kamienny plac i 16 drzew

Zatrzymujące wilgoć rośliny miały pojawić się również przy Podmłyńskiej. Odnowiony skwer w niczym nie przypomina jednak ogrodu. W jego przestrzeni dominuje kamień i beton. Wygląda to na raj dla deskorolkarzy, ale deszczówki nie zatrzyma – przekonuje radny Jackowski:

– Po modernizacji ten teren nie spełnia definicji ogrodu deszczowego. Przedtem było tam 250 metrów powierzchni przepuszczalnej, niegdyś rosły spore drzewa. Teraz mamy kamienny plac, 35 metrów powierzchni przepuszczalnej i miniaturowe drzewka.

Jackowski docenia, że plac jest teraz przyjazny dla pieszych. Na „Skwerze Młodej Polski”, bo tak brzmi jego nowa nazwa, zlikwidowano wysokie krawężniki, zaroiło się tam również od wygodnych ławek. W projekcie za 950 tysięcy złotych przewidziano jednak zaledwie 16 drzew.

– Już w czasie realizacji projektant twierdził, że będą tam drzewa. Zasadzono jednak karłowatą odmianę bardziej pasującą do dekoracji miniogródków – irytuje się Jackowski. Nie zgadza się to z zapowiedziami władz miasta. W tym miejscu obiecywały one wiele nasadzeń roślin, pełniących „funkcje retencyjne i oczyszczania wody opadowej”.

„Proporcje są odpowiednie”?

Wyglądu przestrzeni przy Podmłyńskiej bronią jednak inni miejscy działacze. „Biorąc pod uwagę, jak ruchliwe to miejsce, proporcje zieleni są odpowiednie.” – mówił „Gazecie Wyborczej” Paweł Mrozek z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. W superlatywach o skwerze mówią też urzędnicy.

Wykreowana przestrzeń to miejsce, które daje możliwość wypoczynku podczas spacerów, jednocześnie tworzy dogodne warunki dla podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na Główne Miasto komentował Michał Szymański z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

– Trzeba realizować to, co się deklaruje – ripostuje Roger Jackowski. – Niestety, bardzo często na PR-ze się kończy.

Zdjęcie: Karo Stańczak / materiały Urzędu Miasta w Gdańsku

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.