Udostępnij

Okna życia dla roślin. „Jedni wycinają zielone, inni rozmnażają i ratują”

15.06.2020

„Ta witryna nie oferuje nic na sprzedaż. Zachęca do ratowania niechcianych lub wyrzuconych na śmietnik roślin” – piszą inicjatorzy akcji. Przy popularnych punktach w mieście powstały miejsca, gdzie można oddać roślinę i dać jej szansę na drugie życie.

Najpierw opolskie „Okno życia” działało tylko w sieci. Mieszkańcy mogli udostępniać zdjęcia niechcianych roślin na specjalnym profilu facebookowym. Tam też zgłaszali się nowi właściciele kwiatów, sadzonek i krzewów.

Na początku czerwca otwarto pierwszy punkt, gdzie można odnosić swoje rośliny albo je wymieniać – powstał przy popularnej kawiarni w centrum Opola. Kolejne utworzono m.in. przy Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej i przy Centrum Nauki i Eksperymentu RCRE.

Organizatorzy akcji zachęcają nie tylko do przynoszenia własnych roślin, ale też tych znalezionych na śmietniku.

https://www.facebook.com/400780307185627/photos/a.401700000426991/622549725008683/?type=3&theater

„Jeśli podoba Ci się ta idea, stwórz swoje własne >>Okno życia dla roślin<< (…). Zróbmy wspólnie zieloną rewolucję. Jedni wycinają zielone, inni rozmnażają i ratują. Wystarczy mały kącik w biurze, na klatce schodowej, w szkole, przedszkolu, kawiarni, restauracji.” – zachęcają do udziału organizatorzy akcji. Stworzyli specjalny plakat, który można bezpłatnie pobrać i rozwiesić przy własnym „Oknie życia” (można go znaleźć TUTAJ).

Usługa jest bezpłatna i nie można wykorzystywać „Okna” do celów komercyjnych. Inicjatorzy akcji proszą, żeby oddawane roślinki podlać wodą deszczową albo dosypać do doniczki keramzyt, który zatrzymuje parowanie.

Ich działania można śledzić TUTAJ.

Zdjęcie: Mallmo/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.