Udostępnij

Ole Raaschou-Nielsen: smog powoduje raka płuc, to pewne

05.12.2017

’- Smog powoduje raka płuc, to pewne. Ale bardzo możliwe, że wpływa również na szereg innych nowotworów – mówił duński naukowiec, Ole Raaschou-Nielsen podczas Global Clean Air Summit.

Kiedy przyjechał Pan do Krakowa? (rozmawiamy podczas Global Clean Air Summuit, 27.11 – przyp.red.)

Dopiero wczoraj.
I jak się Pan czuje? Pytam, bo stężenia smogu wczoraj były bardzo wysokie.
Mam szczęście, bo jestem przeziębiony, więc nie czułem smogu, kiedy spacerowałem po mieście. Ale prawda jest taka, że niestety Polska jest czerwonym punktem na mapie Europy.
Jesteśmy tutaj bardziej narażeni na nowotwory niż w innych częściach Europy?
Ogólna zasada jest taka, że tam, gdzie stężenia pyłów jest wyższe, rośnie też ryzyko zachorowania na nowotwory. Jedyną chorobą nowotworową, co do której możemy mieć stuprocentową pewność, że jest uzależniona od zanieczyszczeń, to rak płuc. Przeprowadziliśmy badania, do których wykorzystaliśmy dane z wcześniejszego europejskiego studium. Były to wyniki 17 europejskich badań nad związkiem zanieczyszczeń z rakiem płuc, które objęły ponad 300 tysięcy pacjentów z 12 miast. My sprawdziliśmy, ile osób zachorowało na raka płuc, ile osób zmarło i kiedy to się stało. Sprawdziliśmy także stężenia zanieczyszczeń w  miejscach, gdzie mieszkali. Co się okazało, tam, gdzie stężenie pyłów wzrastało o 10 mikrogramów na metr sześcienny, ryzyko zachorowania na raka płuc rosło o 22 procent.
Powiedział Pan, że jedynym rakiem, co do którego możemy mieć pewność jest nowotwór płuc. To znaczy, że zanieczyszczenie nie ma wpływu na zachorowania na pozostałe nowotwory?
Podejrzewamy, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może mieć wpływ także na zachorowalność na białaczkę, raka piersi, mózgu i wątroby. Jednak kiedy zapyta mnie pani o naukowy dowód, będę musiał odpowiedzieć: nie ma go. Wciąż mamy za mało badań epidemiologicznych, żeby dać jednoznaczną odpowiedź. Jedno czy dwa nie rozwiążą sprawy. Myślę, że potrzeba pięciu, a nawet dziesięciu lat, żeby móc być pewnymi.
Ale jakieś badania na ten temat już wykonaliście?
Tak, kilka lat temu w Danii zrobiliśmy badanie kohortowe, które miało sprawdzić, czy mieszkanie blisko ruchliwej ulicy wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworu innego niż ten dotyczący płuc.
I okazało się, że…
Że jest spore prawdopodobieństwo takiej zależności. Przeanalizowaliśmy ponad 50 tysięcy pacjentów z 20 różnymi nowotworami i sprawdziliśmy ich miejsca zamieszkania od lat 70. Wzięliśmy też pod uwagę ich styl życia, dietę, status ekonomiczny oraz, oczywiście, stężenia zanieczyszczeń tam, gdzie znajdowały się ich domy. Wyniki tej analizy pozwoliły nam postawić hipotezę, że ruchliwa ulica za oknem i narażenie na wysokie stężenia tlenków azotu zwiększają ryzyko raka mózgu i szyjki macicy. Ale, jak mówię, to wciąż za mało, żeby mieć stuprocentową pewność.
Jak sytuacja wygląda w Danii? Smog jest problemem?
Wszędzie jest, choć w Danii mamy dość niskie stężenia zanieczyszczeń. Są oczywiście godziny szczytu, rano i popołudniu, kiedy wszyscy jadą albo wracają z pracy. Wtedy wyniki pokazują, że smog robi się coraz większy. Ale trzeba pamiętać, że jeśli mówimy o raku płuc, jest wiele czynników ryzyka. W Danii jest to palenie papierosów, śmiertelne uzależnienie. Jeden na sześciu palaczy umiera na raka płuc.
W takim razie smog czy papierosy? Co jest niebezpieczniejsze, jeśli mówimy w kontekście nowotworów?
Odpowiem tak: jeśli będziemy mieszkać w miejscu, gdzie smog jest duży, ale palenie zupełnie niepopularne, na raka płuc zachoruje mniej osób.
Podczas swojej prezentacji powiedział Pan: jeśli ktoś wam wmawia, że nic nie możemy zrobić ze smogiem, to kłamie.
Tak  jest! Mamy tyle opcji, tyle dróg, żeby walczyć ze smogiem! Oczywiście, wiele zależy od polityków i od ekonomii, ale musimy mieć świadomość, że człowiek stworzył smog i teraz może go zwalczyć. Nie podam recepty, chyba wszyscy znają rozwiązania: inwestowanie w energię słoneczną, przesiadanie się z aut do transportu publicznego, lepsze izolowanie domów…
Załóżmy: ktoś nie wierzy, że to wszystko w czymkolwiek pomoże. Gdzie powinien uciekać?
Smog jest najmniejszy w północnych częściach Szwecji i Norwegii. Zła wiadomość jest taka, że Polska, południe Włoch i Czechy to chyba najgorsze miejsca pod względem zanieczyszczenia.
 
Prof. Ole Raaschou-Nielsen – duński badacz z Cancer Research Center w Kopenhadze. Zajmuje się badaniami wpływu diety, środowiska i genów na ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

 
Fot. Aidan Jones/Flickr.
Wpis edytowany.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.