Udostępnij

Opisano pierwszy wyciek metanu przy Antarktydzie. „To nie są dobre wiadomości”

06.12.2023

Naukowcy opisali pierwszy aktywny wyciek metanu, zlokalizowany w pobliżu Antarktydy. Ich zdaniem bardzo prawdopodobne jest to, że gaz cieplarniany przedostaje się do atmosfery, przyczyniając do procesów globalnego ocieplenia.

Badacze z Oregon State University opisali pierwszy aktywny wyciek metanu, zlokalizowany bezpośrednio w pobliżu Antarktydy. Uważa się, że wokół kontynentu zmagazynowana jest ogromna ilość tego gazu cieplarnianego, a jego wydostawanie się może wpłynąć na procesy globalnego ocieplenia.

Charakterystykę wycieku, znajdującego się na dnie Morza Rossa, opublikowano w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the Royal Society B„.

Złoża metanu pod i wokół Antarktyki są najprawdopodobniej pozostałością po glonach sprzed tysięcy lat, których resztki – pod dnem morskim – ulegają rozkładowi. Wtedy wydzielany jest metan. Autorzy badania podkreślają, że wokół Antarktydy może się znajdować nawet jedna czwarta światowych złóż tego gazu cieplarnianego.

Czytaj także: Co trzeba wiedzieć, żeby zrozumieć zmianę klimatu?

Problem z mikroorganizmami

W artykule zwrócono szczególną uwagę na to, że istnieją mikroorganizmy, które są w stanie pochłaniać znaczącą ilość metanu, stanowiąc swojego rodzaju filtr. W tym przypadku kolonie te pojawiły się jednak na tyle późno, że z emisjami do atmosfery możemy mieć do czynienia jeszcze przez kilka lat.

Nie wiadomo, skąd wynika zaobserwowane „opóźnienie” w przypadku wycieku w rejonie Antarktydy. Podczas gdy wyciek ma już około pięciu lat, mikroorganizmy pojawiły się stosunkowo niedawno. Badacze podkreślają, że zbadanie tego problemu i lepsze poznanie działania mikroorganizmów może pomóc także w udoskonaleniu modeli klimatycznych.

Czytaj także: Uruchomiliśmy ponad połowę “punktów krytycznych” wyznaczonych dla klimatu. Według badaczy grozi nam efekt domina

„To nie jest dobra wiadomość. Minęło ponad pięć lat, zanim mikroby zaczęły się pojawiać, a nawet wtedy metan wciąż szybko uciekał z dna morskiego” – powiedział „Guardianowi” prof. Andrew Thurber z Oregon State University, jeden ze współautorów badań. „Cykl metanowy jest absolutnie czymś, czym powinniśmy się martwić jako społeczeństwo” – podkreśla naukowiec.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/spatuletail

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.