Udostępnij

Oprawcy zwierząt będą ścigani przez FBI. Kongresmeni niemal jednomyślnie za nowym prawem

28.10.2019

Amerykańscy kongresmeni przyjęli ustawę, na mocy której znęcanie się nad zwierzętami będzie przestępstwem federalnym, a więc w ten sam sposób traktowanym na terenie wszystkich stanów USA. Projekt, który swój początek miał w internetowej petycji, wsparli zarówno Demokraci, jak i Republikanie. Teraz dokument czeka na głosowanie senatorów, a następnie o jego losie zadecyduje prezydent Donald Trump.

Projekt ustawy pojawił się w Kongresie za sprawą Teda Deutcha i Verna Buchanana, politycznych rywali, którzy w ostatnich wyborach konkurowali o mandat z Florydy. Jednak to nie oni byli jej pomysłodawcami, lecz studentka, której internetową petycję podpisało niemal 730 tys. obywateli.

Wejście w życie przyjętej ponad podziałami ustawy – co komentatorzy oceniają jako wysoce prawdopodobne – zakończy sytuację, w której szczegółowo kwestię znęcania się nad zwierzętami regulował każdy stan z osobna. Do tej pory prawo federalne zabraniało zasadniczo jedynie tworzenia i dystrybucji drastycznych filmów, przedstawiających okrucieństwo wobec zwierząt. Same akty okrucieństwa, przynajmniej na gruncie prawa ogólnokrajowego, mogły pozostawać bezkarne.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, obywatele USA będą ścigani m.in. za podpalenie, uduszenie, utopienie, zmiażdżenie czy wykorzystywanie seksualne zwierząt. Za działania te grozić ma grzywna lub kara pozbawienia wolności do 7 lat. Wyjątki, jakie wprowadzono, dotyczą kwestii polowań, działań weterynaryjnych, a także ochrony życia ludzkiego oraz mienia.

„Głosowana dziś ustawa nie byłaby możliwa bez ciężkiej pracy zaangażowanych obrońców zwierząt, takich jak Sydney Helfand. Jej internetowa petycja wzywająca Kongres do przyjęcia #PACTAct zebrała poparcie ponad 730 tys. sygnatariuszy. Dziękujemy Ci Sydney za Twoje poświęcenie dla zwierząt!” – napisał na Twitterze wspomniany Ted Deutsch, który młodej aktywistce dziękował również z mównicy w Kongresie.

 

Ustawa spotkała się z szerokim wsparciem kongresmenów, po obydwu stronach politycznych podziałów. Teraz dokument czeka głosowanie w Senacie, a w przypadku pozytywnego wyniku trafi na biurko Donalda Trumpa.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Jer123

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.