Udostępnij

Joaquin Phoenix na Oscarach: „Wchodzimy w środowisko naturalne i plądrujemy jego zasoby”

10.02.2020

Za nami tegoroczna gala rozdania Oskarów. Joaquin Phoenix, nagrodzony w kategorii „najlepszy aktor”, odbierając statuetkę, mówił o wykorzystywaniu natury przez człowieka i cierpieniu zwierząt. To nie pierwszy raz, gdy znany z działań na rzecz środowiska i klimatu aktor wykorzystał w ten sposób okazję do przemowy. O zmianach klimatycznych mówił na niedawnej gali Złotych Globów.

Joaquin Phoenix, nagrodzony za główną rolę w filmie „Joker”, postanowił w swojej przemowie poruszyć m.in. kwestie związane z wykorzystywaniem zwierząt przez człowieka. Walkę o ich prawa wymienił obok takich kwestii jak m.in. walka o równe traktowanie mniejszości.

„Wielu z nas ma egocentryczny pogląd, że jesteśmy centrum całego wszechświata. Wchodzimy w środowisko naturalne i plądrujemy jego zasoby. Wydaje nam się, że mamy prawo, by sztucznie zapłodnić krowę, a gdy urodzi, kradniemy jej dziecko. Chociaż jej krzyków nie da się pomylić z niczym innym. Następnie zabieramy jej mleko, które jest przeznaczone dla cieląt, i dodajemy je do naszej kawy czy płatków” – mówił do zebranych w Los Angeles i widzów na całym świecie.

Aktor znany ze swojego aktywizmu ekologicznego i klimatycznego wyraził również nadzieję, że ludzkość może zmienić swoje podejście. „Myślę, że boimy się idei osobistej zmiany, ponieważ wydaje nam się, że musielibyśmy poświęcić coś, zrezygnować z czegoś” – mówił Phoenix, wyrażając przy tym nadzieję, że jesteśmy na tyle genialni i twórczy, by wypracować system, który nie będzie szkodzić nikomu.

https://www.facebook.com/TheAcademy/videos/1492176217599441/

To nie pierwszy raz, kiedy aktor wykorzystał okazję otrzymania nagrody i obecność na scenie, by mówić o sprawach środowiskowych. Podobnie było na niedawnej gali rozdania Złotych Globów, gdzie również nagrodzono go za rolę w filmie „Joker”. Wówczas w kontekście zmian klimatycznych i pożarów w Australii wzywał słuchaczy na sali do zastanowienia się, czy na pewno na najbliższe wakacje muszą wybierać się prywatnymi odrzutowcami.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Cubankite

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.