Udostępnij

Osoby z zaburzeniami psychicznymi bardziej narażone na zgon z powodu ekspozycji na smog

23.01.2024

Z powodu zanieczyszczeń powietrza najbardziej cierpią najsłabsi. Nie tylko dzieci i starsi, ale również osoby z zaburzeniami umysłowymi i neurologicznymi. Badanie przeprowadzone w Hong Kongu wykazało, że w tej grupie ryzyko zgonu z powodu narażenia na smog może być wyższe niemal o 80 proc. niż w przypadku osób zdrowych.
Gdy powietrze „stoi” tężeje smog. Do wzrostu stężenia zanieczyszczeń dochodzi szczególnie w mgliste dni. Naukowcy z politechniki w Hong Kongu postanowili sprawdzić, w jakim stopniu tego typu pogoda może wpływać na wzrost śmiertelności. W tym celu przeanalizowali dane meteorologiczne oraz statystyki zgonów z lat 2007–2014. Okazało się, że mgliste dni skorelowane są z ryzykiem zgonu z dowolnej przyczyny wyższym o 2,9 proc. Wynik ten dotyczy jednak ogółu populacji.

Smutni umierają częściej

Z grupy 284 tys. osób, które zmarły w omawianym okresie, naukowcy wyodrębnili osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi i chorobami układu nerwowego, m.in. depresją, psychozą maniakalno-depresyjną, schizofrenią i demencją. W ich przypadku ryzyko zgonu w mgliste dni okazało się wielokrotnie wyższe. Pierwszego dnia wyniosło ono 16 proc. powyżej wartości dla dni o normalnej przejrzystości powietrza, a drugiego – już 27 proc. Jednak gdy mgle towarzyszył podwyższony poziom ozonu, pyłów PM2.5, a obszar objęty badaniem cechował się gęstszą zabudowa, rzadszą roślinnością i wyższą temperaturą powiązaną z czynnikami antropogenicznymi, ryzyko zgonu było wyższe aż o 79 proc.
Naukowcy na razie nie są w stanie wyjaśnić mechanizmów tej zależności i podkreślają, że istnieje potrzeba dalszych badań w tym kierunku, a przede wszystkim udzielenia pomocy osobom z grupy ryzyka. – W tej sytuacji priorytetem jest ograniczenie poziomu zanieczyszczeń. To najlepszy sposób na rozwiązanie problemu – podsumował wyniki badania jego współautor prof. Lin Yang z Hong Kong Polytechnic University.

Więcej samobójstw w „toksyczne” dni

Doniesienia o szkodliwym wpływie smogu na psychikę i zdolności poznawcze pojawiały się już wcześniej. Naukowcy z Belgii wykazali nawet korelację między krótkoterminowym wzrostem poziomu skażeń powietrza a wzrostem liczby samobójstw. Podobne wnioski podsuwa badanie przeprowadzone w 2015 r. w Salt Lake City, stolicy amerykańskiego stanu Utah. Wykazało ono, że w dni o podwyższonym stężeniu pyłów i dwutlenku azotu ludzie częściej porywają się na swoje życie. Korelację między wyższym wskaźnikiem samobójstw stwierdzono również w przypadku podwyższonego narażenia na dwutlenek siarki (Guangzhou, Chiny). Z kolei z badania epidemiologicznego z 2013 r. wynika, że gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza w Indonezji, będący efektem pożarów lasów, doprowadził do zwiększonej zapadalności na depresję w tym kraju.

Sytuacja wydaje się tym bardziej ponura, że zanieczyszczenia powietrza są źródłem omawianego problemu w podwójnym sensie. Liczne badania wykazują bowiem, że narażenie na smog sprzyja rozwojowi depresji, chorób neurodegeneracyjnych i spowolnieniu rozwoju umysłowego u dzieci. Dodatkowo, jak wynika z nowych doniesień, zaburzenia umysłowe i neurologiczne – do których rozwoju może przyczyniać się smog – czynią chorych bardziej wrażliwymi na działanie zanieczyszczeń powietrza i narażonymi na większe ryzyko zgonu.

Fot. Busko-Zdrój/Smogowa Mapa Polski.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.