Udostępnij

Oświęcim chce zakazać palenia węglem. „Podobne prawo powinno działać w całej Polsce”

18.02.2020

W ciągu kilkunastu lat z Oświęcimia mogą zniknąć wszystkie węglowe paleniska. To plan prezydenta miasta Janusza Chwieruta, który podchwycił pomysł działaczy lokalnego Alarmu Smogowego. Do 21 lutego na temat proponowanych regulacji mogą wypowiedzieć się mieszkańcy.

Władze chcą jednak zacząć walkę z węglowymi paleniskami już wcześniej. Nowe regulacje zawierają zapis o zakazie instalowania pieców na to paliwo w nowych budynkach od września 2022 roku. Od stycznia kolejnego roku z miasta miałyby zniknąć wszystkie pozaklasowe „kopciuchy”. Od września 2024 oświęcimianie mają pożegnać się z kotłami trzeciej i czwartej klasy. Cztery lata później zakaz ma dotyczyć również pieców piątej klasy – czyli tych, które w teorii powinny kopcić najmniej. Od 2033 roku w jednym z największych miast małopolski palenie węglem będzie już całkowicie zakazane.

Najpierw Oświęcim, potem cała Małopolska

„Decyzja jest radykalna, jednak oczekiwana przez wielu mieszkańców, środowiska ekologiczne czy organizacje antysmogowe. Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście.” – napisał w oświadczeniu prezydent Chwierut.

– Jesienią przeprowadziliśmy badania ankietowe na facebookowej Grupie Mieszkańców Miasta Oświęcim. 57 proc. respondentów poparło zakaz palenia węglem – mówi Marcin Kręźlewicz z działającego w Małopolsce Zachodniej Chełmeckiego Alarmu Smogowego. – Wydaje mi się, że projekt uchwały intencyjnej Rady Miasta Oświęcim nie jest radykalny. Przedstawiony harmonogram odejścia od paliw stałych jest w realny. Pierwszy etap, czyli wyeliminowanie kopciuchów, jest przecież jedynie postawieniem „kropki nad i” nad małopolską uchwałą antysmogową. – komentuje Kręźlewicz, współautor apelu o przyjęcie zakazu palenia węglem do małopolskich samorządów. Organizacje walczące z zanieczyszczeniem powietrza chciałyby, by podobne zapisy weszły w życie również w innych gminach regionu.  

– Oczywiście w ślad za wprowadzonymi zakazami muszą zostać uruchomione programy osłonowe dla mieszkańców, którzy ze względów materialnych nie będą w stanie wymienić urządzeń grzewczych, czy pokryć większych kosztów ogrzewania. – dodaje Kręźlewicz.

„Czyste Powietrze” nie wystarczy

Wątpliwości ma burmistrz sąsiadującego z Oświęcimiem Chełmka, Andrzej Saternus. Według niego dotrzymanie sztywno wyznaczonych dat może być dla wielu gmin zbyt wymagające.

– Oczywiście zostawiam tę decyzję panu prezydentowi Oświęcimia. Uchwała ma być jednak wzorowana na podobnych rozwiązaniach z Krakowa. Tam miasto mogło korzystać z dużych środków z rządowych programów KAWKA i PONE. – zauważa Saternus. Jak podkreśla, dziś państwowa pomoc ogranicza się do nieatrakcyjnego dla dużej części mieszkańców programu „Czyste Powietrze”. Przez to wielu miejscowościom w regionie trudno skutecznie walczyć ze smogiem.

– Zgadzam się co do zasady. Podobne prawo powinno działać w całej Polsce – twierdzi wicestarosta powiatu oświęcimskiego Paweł Kobielusz. – W Oświęcimiu jego wprowadzenie może być jednak prostsze, niż w ościennych gminach. Większość budynków jest w zasięgu sieci ciepłowniczej i gazowej. Problem to niewystarczające środki z budżetu państwa. To przecież zrozumiałe, że wiele osób nie udźwignie kosztów wymiany pieca. Władze w Warszawie powinny traktować wymianę pieców jak profilaktykę zdrowotną. Smog powoduje przecież choroby, których leczenie również opłaca budżet. – przekonuje Kobielusz.

Do zakazu długa droga. Najpierw konsultacje

Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się o antysmogowych propozycjach do 21 lutego. Szczegóły dotyczące konsultacji można znaleźć pod tym adresem. Potem projekt uchwały trafi pod obrady radnych. Ostateczna decyzja nie należy jednak do nich. Ostatecznie o zakazie palenia węglem rozmawiać będzie Sejmik Województwa Małopolskiego. Dopiero jego członkowie mogą przesądzić o wprowadzeniu nowego prawa.

Zdjęcie: piotrbb / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.