Udostępnij

OZE biją rekord wzrostu mimo pandemii i problemów gospodarczych

08.12.2021

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) poinformowała, że w całym 2021 roku przybędzie 290 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. Jeśli prognoza się spełni, pobity zostanie historyczny rekord OZE z ubiegłego roku. Pokazując tym samym, że w dalszym ciągu jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się obszar energetyki.

Najnowsze dane na temat rozwoju odnawialnych źródeł energii na świecie opublikowano w dokumencie „Renewables 2021„. Coroczny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) ujawnia, że przyrost mocy zainstalowanych w OZE wyniesie 290 GW. Tym samym pobity zostanie zeszłoroczny rekord OZE w tym zakresie.

W komunikacie IEA podkreślono, że rekordowy wzrost ma miejsce pomimo trwającej pandemii i aktualnej sytuacji gospodarczej. „Wysokie ceny surowców i energii, które obserwujemy dzisiaj, stawiają nowe wyzwania dla przemysłu odnawialnego. Ale podwyższone ceny paliw kopalnych sprawiają, że odnawialne źródła energii stają się jeszcze bardziej konkurencyjne” – powiedział w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

Czytaj także: Odejdziemy od węgla w latach 40-tych? Polska podpisała deklarację na COP26

Źródła odnawialne prześcigną kopaliny i atom?

Organizacja szacuje, że do 2026 roku moc zainstalowana w źródłach odnawialnych na świecie osiągnie poziom 4800 GW. Prześcigając tym samym paliwa kopalne i atom razem wzięte. Według aktualnych przewidywań wzrost obserwowany w latach 2021-2026 będzie o 50 proc. większy niż w minionych pięciu latach.

Wiodącą rolę w rozwoju źródeł odnawialnych mają w dalszym ciągu wieść Chiny. Państwo Środka, które chce do 2030 roku osiągnąć poziom 1200 GW mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej, ma szansę dokonać tego już w 2026 roku. Istotnym graczem będą również Indie, które niedawno zadeklarowały cel 500 GW OZE do 2030 roku. We wszystkich regionach świata wzrost OZE w najbliższych 5 latach ma być wyższy niż w ostatnich pięciu.

Czytaj także: Kolejne kraje rezygnują z atomu. Zastępują go gazem i… węglem, od którego musimy odchodzić

Koronakryzys może przekreślić spadek kosztów inwestycyjnych

IEA szacuje, że wzrost kosztów surowców i produkcji nie wpłynie znacząco na konkurencyjność OZE, w porównaniu z innym źródłami energii. Przedłużający się wysoki poziom cen może jednak przekreślić obserwowany od kilku lat spadek kosztów inwestycyjnych w sektorze OZE.

Jeśli ceny surowców pozostaną na obecnym poziomie do końca przyszłego roku, koszty inwestycji wiatrowych wrócą do poziomu z 2015 roku. W przypadku energetyki słonecznej przekreślone mogą zostać spadki kosztów notowane w ostatnich 3 latach.

_

Źródło: IEA

Z całością przytaczanego raportu IEA można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Soonthorn Wongsaita

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.