Udostępnij

OZE biją rekord wzrostu mimo pandemii i problemów gospodarczych

08.12.2021

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) poinformowała, że w całym 2021 roku przybędzie 290 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. Jeśli prognoza się spełni, pobity zostanie historyczny rekord OZE z ubiegłego roku. Pokazując tym samym, że w dalszym ciągu jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się obszar energetyki.

Najnowsze dane na temat rozwoju odnawialnych źródeł energii na świecie opublikowano w dokumencie „Renewables 2021„. Coroczny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) ujawnia, że przyrost mocy zainstalowanych w OZE wyniesie 290 GW. Tym samym pobity zostanie zeszłoroczny rekord OZE w tym zakresie.

W komunikacie IEA podkreślono, że rekordowy wzrost ma miejsce pomimo trwającej pandemii i aktualnej sytuacji gospodarczej. „Wysokie ceny surowców i energii, które obserwujemy dzisiaj, stawiają nowe wyzwania dla przemysłu odnawialnego. Ale podwyższone ceny paliw kopalnych sprawiają, że odnawialne źródła energii stają się jeszcze bardziej konkurencyjne” – powiedział w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

Czytaj także: Odejdziemy od węgla w latach 40-tych? Polska podpisała deklarację na COP26

Źródła odnawialne prześcigną kopaliny i atom?

Organizacja szacuje, że do 2026 roku moc zainstalowana w źródłach odnawialnych na świecie osiągnie poziom 4800 GW. Prześcigając tym samym paliwa kopalne i atom razem wzięte. Według aktualnych przewidywań wzrost obserwowany w latach 2021-2026 będzie o 50 proc. większy niż w minionych pięciu latach.

Wiodącą rolę w rozwoju źródeł odnawialnych mają w dalszym ciągu wieść Chiny. Państwo Środka, które chce do 2030 roku osiągnąć poziom 1200 GW mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej, ma szansę dokonać tego już w 2026 roku. Istotnym graczem będą również Indie, które niedawno zadeklarowały cel 500 GW OZE do 2030 roku. We wszystkich regionach świata wzrost OZE w najbliższych 5 latach ma być wyższy niż w ostatnich pięciu.

Czytaj także: Kolejne kraje rezygnują z atomu. Zastępują go gazem i… węglem, od którego musimy odchodzić

Koronakryzys może przekreślić spadek kosztów inwestycyjnych

IEA szacuje, że wzrost kosztów surowców i produkcji nie wpłynie znacząco na konkurencyjność OZE, w porównaniu z innym źródłami energii. Przedłużający się wysoki poziom cen może jednak przekreślić obserwowany od kilku lat spadek kosztów inwestycyjnych w sektorze OZE.

Jeśli ceny surowców pozostaną na obecnym poziomie do końca przyszłego roku, koszty inwestycji wiatrowych wrócą do poziomu z 2015 roku. W przypadku energetyki słonecznej przekreślone mogą zostać spadki kosztów notowane w ostatnich 3 latach.

_

Źródło: IEA

Z całością przytaczanego raportu IEA można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Soonthorn Wongsaita

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.