Udostępnij

Niemcy w 2018 mieli więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z węgla

04.01.2019

Niemcy przeżywają ekologiczny przełom. Niedawno nasi zachodni sąsiedzi zamknęli swoją ostatnią kopalnię węgla. Teraz chwalą się wzrastającą rolą odnawialnych źródeł energii, z których w 2018 roku pochodziło około 43 procent elektryczności – podaje Reuters. W tym samym czasie udział węgla w produkcji energii wyniósł około 38 procent.

Tak wynika z cytowanych przez agencję wyników badań instytutu Fraunhofera. Plany Niemców są jednak znacznie ambitniejsze. By pomóc w zahamowaniu zmian klimatycznych, zobowiązali się oni do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w produkcji elektryczności do 65 procent. Swój cel chcą osiągnąć do 2030 roku.

Wśród ekologicznych źródeł energii największą rolę odgrywał wiatr, którego udział wyniósł około 24 procent. Na kolejnych miejscach znalazły się słońce z około ośmioma procentami, biomasa z podobnym wynikiem i woda, która pomaga w wytworzeniu nieco ponad trzech procent energii elektrycznej w Niemczech. Autorzy raportu tłumaczą, że nie było szans na większy udział elektrowni wodnych w tej mieszance. To przez ekstremalnie ciepłe lato i towarzyszące mu niewielkie opady. Te zjawiska odpowiadały też za wzrost znaczenia elektrowni słonecznych.

Nie zmienia to jednak faktu, że źródła odnawialne nadal ustępują paliwom kopalnym, w których skład wchodzi również gaz ziemny.  Pochodzą z nich 323 terawatogodziny (TWh)  energii w stosunku do 219 TWh zielonej energii.

Autor raportu Bruno Burger powiedział Reutersowi, że podobne wyniki oczekiwane są przez badaczy również w 2019 roku.

– Na pewno nie spadniemy poniżej poziomu 40 procent energii ze źródeł odnawialnych. W Niemczech buduje się coraz więcej instalacji do jej pozyskiwania, a schematy pogodowe nie powinny się dramatycznie zmienić- mówi Burger.

Z innego zeroemisyjnego rozwiązania, czyli elektrowni jądrowych, pochodziło ponad 13 procent elektryczności. Niemcy zobowiązały się jednak zrezygnować z nich do 2022 roku.

Fot. Flickr/Tim Fuller.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.