Udostępnij

OZE przed węglem do końca 2025 roku? Takie są przewidywania

19.02.2025

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) przewiduje, że do końca 2025 roku odnawialne źródła energii staną się największym źródłem energii elektrycznej na świecie, wyprzedzając węgiel. Wzrost będzie wynikiem intensywnego rozwoju technologii oraz zmieniających się trendów w produkcji energii. Zmiany nie tylko wpłyną na globalny rynek energetyczny, ale także będą miały istotne znaczenie dla walki ze zmianami klimatycznymi.

Zgodnie z raportem MAE, globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie w najszybszym tempie od dwóch dekad. W 2025 roku przewiduje się, że połowa tego wzrostu będzie zaspokajana przez fotowoltaikę, która ma osiągnąć rekordowe moce. Oczekuje się, że OZE zwiększą swój udział w globalnej produkcji energii elektrycznej z 30 proc. w 2023 roku do 35 proc. w 2025 roku.

– Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora energetycznego. Po raz pierwszy OZE staną się dominującym źródłem energii elektrycznej na świecie. Ta zmiana jest nie tylko wynikiem postępu technologicznego i spadku kosztów produkcji, ale także rosnącej świadomości społecznej dotyczącej potrzeby ochrony środowiska – odpowiedział redakcji SmogLab, ekspert MAE, dr van der Hoeven.

Warto również zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat koszty instalacji paneli słonecznych oraz turbin wiatrowych znacznie spadły. Na przykład koszt produkcji energii słonecznej zmniejszył się o około 90 proc. od 2010 roku, co sprawia, że jest ona jedną z najtańszych form wytwarzania energii na świecie. W rezultacie wiele krajów decyduje się na inwestycje w OZE jako sposób na zapewnienie sobie stabilnych i zrównoważonych źródeł energii.

Kluczowe liczby:

  • 35 proc. – to przewidywany udział OZE w globalnej produkcji energii elektrycznej do końca 2025 roku.
  • 50 proc. – to wzrost zapotrzebowania na energię zaspokajany przez fotowoltaikę.
  • 90 proc. – to spadek kosztów energii słonecznej od 2010 roku.

Przemiany w sektorze energetycznym

MAE zwraca uwagę, że mimo rosnącego udziału OZE, produkcja energii z węgla nie spadnie znacząco ze względu na silny popyt, zwłaszcza w Chinach i Indiach. Te dwa kraje są odpowiedzialne za około 70 proc. globalnej produkcji węgla i nadal planują rozwijać swoje moce wytwórcze oparte na tym surowcu. Jednak równocześnie obserwujemy dynamiczny rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, który staje się coraz bardziej konkurencyjny.

Warto podkreślić, że energia słoneczna i wiatrowa będą odpowiadać za trzy czwarte wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. W szczególności energia słoneczna ma szansę stać się dominującym źródłem mocy w wielu krajach rozwijających się, gdzie dostęp do tradycyjnych źródeł energii jest ograniczony. Przykładowo, według prognoz MAE, do 2028 roku Chiny będą odpowiadać za aż 60 proc. nowej globalnej mocy odnawialnej.

Przykłady zmian:

  • 60 proc. – przewidywany udział Chin w nowej globalnej mocy odnawialnej do 2028 roku.
  • 11 proc. – energia słoneczna jako udział w produkcji energii elektrycznej w UE w 2024 roku.

Wyzwania i przyszłość OZE

Mimo dynamicznego rozwoju OZE, sektory muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Kluczowym problemem pozostaje integracja źródeł odnawialnych w globalnym miksie energetycznym. MAE podkreśla, że wiele krajów musi przyspieszyć wdrażanie polityk wspierających rozwój OZE oraz inwestycje w infrastrukturę energetyczną. Bez odpowiednich działań regulacyjnych i wsparcia finansowego trudno będzie osiągnąć cele związane z neutralnością klimatyczną.

Prognozy na przyszłość:

  • Emisje CO2 – mają osiągnąć szczyt lub zacząć maleć mimo rosnącego zapotrzebowania.
  • Nowe inwestycje – apetyt inwestorów na budowę mocy odnawialnych nie słabnie.
  • 400 proc. – to przewidywany wzrost pojemności magazynów energii do 2030 roku.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Nuttawut Uttamaharad

Autor

Mateusz Gibała

Autor bloga politykaponordycku.pl, gdzie na co dzień bada kulturę, gospodarkę i politykę państw nordyckich. Pisał o krajach nordyckich, energetyce i kwestiach klimatycznych dla wielu redakcji m.in. Cyberdefence24, Liberte, Nowa Europa Wschodnia i Biznes Alert oraz współpracował z Instytutem Nowej Europy.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.