Udostępnij

OZE w Skawinie, więcej pieniędzy na nowe piece. Czy krakowski obwarzanek poradzi sobie ze smogiem?

15.11.2019

Podkrakowskie gminy wreszcie pozbędą się smogu? Może w tym pomóc zwiększenie wojewódzkiego finansowania dla wymiany „kopciuchów”. Sytuację ma poprawić również plan Skawiny na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Zarząd województwa postanowił przeznaczyć na walkę z najbardziej zanieczyszczającymi piecami dodatkowe 19 milionów złotych. Pieniądze te popłyną do gmin leżących najbliżej granic Krakowa – chodzi między innymi o Igołomię, Niepołomice, Świątniki czy Zabierzów. Najwięcej, bo aż ponad cztery miliony złotych, zyska Skawina. Władze województwa mają nadzieję, że dzięki temu wsparciu powietrze poprawi się nie tylko w mniejszych, podkrakowskich miejscowościach, ale i w samym Krakowie.

– Na aplikacjach pokazujących stan powierza widzimy, że Kraków coraz częściej jest zielonym punktem wśród ościennych gmin. Wiemy jednak, że faktyczna poprawa jakości powietrza w metropolii zależy od działań sąsiadów: żadna miejscowość nie jest samotną wyspą, a ruchy powietrza przenoszą dym i zawieszone w nim pyły z miejsca na miejsce. – powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz. Jak dodał, dodatkowe środki w przyszłości mogą popłynąć również do odleglejszych od Krakowa gmin.

Zanieczyszczenia napływające do miasta z sąsiadujących miejscowości są od lat jednym z głównych źródeł krakowskiego smogu. Coraz bardziej zaniepokojeni stanem swojego powietrza są jednak również sami mieszkańcy ościennych gmin. Mobilizację widać między innymi po liczbie podpisów pod petycją stworzoną przez Polski Alarm Smogowy. „W latach 2015-2017 w 14 gminach otaczających Kraków zostało wymienionych jedynie 1215 z około 48 000 kotłów i pieców na węgiel i drewno, a więc zaledwie 2,5%!” – czytamy w treści pisma, pod którym podpisało się ponad 10 tysięcy osób – mieszkańców między innymi Zielonek, Michałowic i Świątnik Górnych.

– Chcemy zmotywować gospodarzy i mieszkańców „obwarzanka” do działania, dlatego rozpocząłem właśnie rozmowy w poszczególnych gmin: najpierw wokół Krakowa, a potem kolejnych. Rozpoznajemy najważniejsze problemy, aby udzielić samorządom, jako Małopolska, wszelkiej pomocy jaka jest możliwa w poprawieniu jakości powietrza. – komentuje Urynowicz.

Zarówno ze smogiem, jak i z emisjami CO2 chce zawalczyć Skawina. Jak chwalą się władze, w mieście ma w ciągu dwóch lat pojawić się około 500 nowych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ma to umożliwić wojewódzkie finansowanie. Mieszkańcy miasta będą mogli starać się o dofinansowanie do zakupu pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych i pieców na biomasę. Każde z dofinansowań będzie wynosić około 50 procent poniesionych kosztów. Program będzie dostępny również w czterech innych podkrakowskich gminach: Czernichów, Liszki, Świątniki Górne i Zabierzów.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/lalanta71

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.