Udostępnij

OZE wygrywają z paliwami kopalnymi w UE. Węglowa Polska zostaje w tyle

27.01.2021

Z najnowszego raportu think-tanków Ember i Agora Energiewende wynika, że w 2020 roku źródła odnawialne (OZE) po raz pierwszy stały się głównym źródłem energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Na tle pozostałych państw UE Polska pozostaje w tyle: z OZE wyprodukowaliśmy w ubiegłym roku jedynie 17 proc. prądu, przy pięciokrotnie większym udziale paliw kopalnych.

Raport „The European Power Sector in 2020” ujawnił, że po raz pierwszy OZE wyprzedziły paliwa kopalne, jeśli chodzi o udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Unii Europejskiej.

Dzięki źródłom odnawialnym wyprodukowano w ubiegłym roku 38 proc. energii, natomiast z wykorzystaniem paliw kopalnych – 37 proc. Warto jednak zaznaczyć, że do kategorii OZE zaliczono w tym przypadku zarówno energetykę słoneczną, wiatrową i hydroenergetykę, jak również bioenergię, do której zalicza się m.in. spalanie biomasy leśnej.

Energetyka jądrowa odpowiadała natomiast za 25 proc. produkcji energii elektrycznej w „unijnej 27-ce” w 2020 roku.

Nie zmienia to jednak faktu, że twarde dane pokazują postępujący odwrót europejskiej energetyki od paliw kopalnych, a szczególnie węgla. Z wyliczeń autorów raportu wynika, że w 2020 roku z wykorzystaniem „czarnego złota” wytworzono 13,2 proc. energii, przy czym jeszcze w 2015 roku było to 24,5 proc. W przypadku energetyki słonecznej i wiatrowej (liczonych łącznie) w ostatnich pięciu latach nastąpił wzrost udziału w produkcji energii z 12,7 proc. do 19,6 proc. W roku 2010 było to zaledwie 5,5 proc.

Polska emisyjnym liderem

Na tle pozostałym państw unijnych wyróżnia się Polska, gdzie jedynie 17 proc. energii elektrycznej w 2020 roku pochodziło ze źródeł odnawialnych. 83 proc. prądu produkowaliśmy z wykorzystaniem paliw kopalnych, czyli przede wszystkim węgla (ok. 70 proc.). Co za tym idzie, zasilająca nas energia była najbardziej emisyjną (jeśli chodzi o dwutlenek węgla) w Unii Europejskiej: emisja CO2 na kilowatogodzinę wynosi w przypadku Polski średnio 724 gramy. To trzy razy więcej niż unijna średnia.

Wyróżnia nas ponadto niskie tempo odchodzenia od węgla w energetyce. W stosunku do 2019 roku ilość energii wytwarzanej z tego surowca spadła w Polsce o 8 proc. Przykładowo, w przypadku produkujących więcej prądu z węgla Niemiec była to redukcja o 22 proc.

„Produkcja z węgla załamuje się w całej Europie. Tymczasem Polska nie nadąża za transformacją, co daje jej najbrudniejszą energię elektryczną w Europie. Od lutego do lipca 2020 r., po raz pierwszy w historii, Polska produkowała nawet więcej energii elektrycznej z węgla niż Niemcy, gdzie trwa wycofywanie węgla z eksploatacji. Plany Polski w zakresie energii wiatrowej i słonecznej nabierają rozmachu, ale nie są wystarczające do szybkiego odejścia od węgla. To spowodowało, że ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce są najwyższe w Europie” – komentuje Dave Jones, starszy analityk ds. energii elektrycznej w Ember.

„Według najnowszej publikacji Ember, produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. była po pierwsze najdroższa w Europie, a po drugie najbardziej emisyjna. Taki stan rzeczy przede wszystkim pokazuje jak bardzo oderwane od rzeczywistości są wyniki obecnie prowadzonego dialogu w sprawie transformacji górnictwa pomiędzy rządem a związkowcami” – ocenia Zofia Wetmańska, analityczka ds. klimatu z think-tanku WiseEuropa. „Wbudowane w ten proces próby utrzymania statusu quo energetyki opartej o paliwa kopalne w Polsce, w połączeniu ze zbyt powolnymi zmianami mającymi na celu odblokowanie inwestycji w energetykę odnawialną, sprawiają, że systematycznie zwiększa się dystans pomiędzy Polską a liderami niskoemisyjnej transformacji. Płacimy coraz większą cenę za bierność wobec europejskich trendów” – dodaje Wetmańska.

_

Z całością raportu można zapoznać się m.in. tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Pawel_Brzozowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.