Padł europejski rekord temperatury! „Lucyfer” przyniósł 48,8 stopni Celsjusza

2836
0
Podziel się:
Europejski Rekord Temperatury Sycylia

W Syrakuzach na Sycylii zarejestrowano dziś 48,8 stopni Celsjusza. Jeżeli wstępne odczyty zostaną potwierdzone, to będzie to oznaczać nowy europejski rekord temperatury. Wcześniejszy należał do Aten, gdzie w lipcu 1977 roku zarejestrowano 48 stopni Celsjusza.

O odczytach poinformował dziennik Corriere della Sera, który powołuje się na dane Sycylijskiego Instytutu Agrometeorologicznego. Komentatorzy wskazują, że obecny rekord nie ma szans przetrwać tylu lat, co poprzedni. Wszystko za sprawą fali upałów przyniesionej przez antycyklon, który Włosi ochrzcili „Lucyfer”. Ten doskwiera właśnie mieszkańcom południa kontynentu, przez co wiele krajów rejestruje bardzo wysokie temperatury.

Czytaj też: David Attenborough: Jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu!

Na to, że nowy europejski rekord temperatury ma niewielką szansę utrzymać się równie długo jak poprzedni, wskazują klimatolodzy, którzy zwracają uwagę na ocieplanie się klimatu. Ale mówił też o tym między innymi meteorolog Scott Duncan, który komentował rekord dla brytyjskiego dziennika „The Independent”. Mówił, że „Lucyfer” dopiero się rozwija i w najbliższych dniach może dotrzeć dalej na zachód i północ kontynentu. – Kolejne rekordy są nie do uniknięcia. – powiedział.

Upały mają być odczuwalne w Rzymie i innych włoskich miastach. Dlatego też w sporej części Włoch ogłoszono już „czerwony” alert pogodowy.

Rekord z 1977 roku z Aten jest oficjalnie uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną, choć są fachowcy, którzy poddają go w wątpliwość. Nowy musi dopiero zostać oficjalnie potwierdzony, by zostać uznany przez tę międzyrządową organizację.

Zmian klimatu będzie więcej

Sycylia i Kalabria mierzą się aktualnie, podobnie jak inne kraje z basenu Morza Śródziemnego, z pożarami lasów. Dziś walczyły tam z nimi ponad 3000 strażaków.

Eksperci od dawna ostrzegają, że zmiany klimatu będą powodować coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Fale upałów są jedną z nich.

Czytaj również: Zmiany klimatu sprawią, że upały, powodzie i susze w Europie staną się nową normą

Fot. Pożar lasu na Sycylii. Zdjęcie zrobiono 1. sierpnia 2021 roku. Alessio Tricani / Shutterstock.com

Podziel się: