Udostępnij

Paliwowi giganci otwierają szampana. Kontrowersyjna nominacja Trumpa

16.01.2025

Donald Trump przejmuje władze po tym, jak bezprecedensowe pożary nawiedziły Kalifornię. Globalne ocieplenie odciska swoje piętno także na polityce, a wiele osób zastanawia się co dla klimatu oznacza druga kadencja Trumpa? Zza oceanu docierają do nas sprzeczne informacje, czego przykładem jest Chris Wright, którego prezydent-elekt wskazał na Sekretarza ds. Energii. Swoje obawy wyrażają władze UE, i wcale nie chodzi o możliwość aneksji Grenlandii, o której wspomniał 47. prezydent USA.

Największe w historii pożary w hrabstwie Los Angeles nie zostały jeszcze całkiem opanowane. Spłonęło 16 tys. hektarów terenu, zginęły 24 osoby, a straty mogą sięgnąć porażających 250 mld dolarów. Zwykle to huragany ze względu na swoją niszczącą siłę niosą takie straty. Pożary w Los Angeles to zmieniły, co jest kolejnym dowodem pokazującym zgubne konsekwencje podgrzewania planety.

Donald Trump o „pięknej, czystej, słodkiej wodzie”

Tymczasem Donald Trump na kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem (zaplanowane na poniedziałek 20 stycznia 2025 roku) – nie wyraża chęci wsparcia regionu dotkniętego katastrofą. Bez zaskoczenia – nie przyznaje też, że globalne ocieplenie przyłożyło rękę do tych pożarów. Trump nie darzy sympatią Kalifornijczyków ze względu na ich sympatię do Demokratów. Nie omieszkał skrytykować tamtejszego gubernatora, Gavina Newsoma odnośnie jego działań w walce z pożarami. Trump zażądał, by Newsom „otworzył główny wodociąg” i pozwolił „pięknej, czystej, słodkiej wodzie płynąć do Kalifornii.”

– Gubernator Gavin Newscum odmówił podpisania przedłożonej mu deklaracji w sprawie przywrócenia zasobów wodnych, która pozwoliłaby milionom galonów wody z nadmiaru deszczu i topniejącego śniegu z północy codziennie wpływać do wielu części Kalifornii, w tym obszarów, które obecnie płoną w praktycznie apokaliptyczny sposób – napisał Trump na swoim specjalnym portalu społecznościowym.

Skala pożarów przerosła możliwości dystrybucji wody

Sprawa wcale nie jest taka prosta. Prawdą jest oczywiście to, że Kalifornia obecnie ma spore zasoby wodne powstałe dzięki dobrym warunkom zimowym. Jednak dostarczenie tego w taki sposób, jaki wyobraża sobie Trump jest fizycznie niemożliwe.

Zdjęcia satelitarne wykonane przez MAXAR pokazują zasięg pożaru Eaton w North Pasadena i Altadena. Źródło. NASA Watch.

– Problemy te nie mają nic wspólnego z ilością wody zmagazynowanej w regionie. Metropolitarny Okręg Wodny (MWD) ma obecnie rekordową ilość zmagazynowanej wody – powiedział Mark Gold, członek zarządu MWD.

Trump wspominał o braku wody w hydrantach. Janisse Quiñones, dyr. Departamentu Wody i Energii w Los Angeles powiedziała, że zapotrzebowanie na wodę było tak duże, że jej uzupełnianie i utrzymywanie ciśnienia w hydratach po prostu nie nadążało. Problem polegał na tym, że pożary objęły zarośla i lasy w bezpośrednim sąsiedztwie ogromnej ilości budynków.

– Miejskie systemy wodne, które obsługują nasze domy i firmy, nadal działają skutecznie. Jednak nie są zaprojektowane do gaszenia pożarów lasów. Gaszenie pożaru z wieloma hydrantami, pobieranie wody z systemu przez kilka godzin jest nie do utrzymania. To znany fakt – wyjaśnia Mark Pestrella, dyr. departamentu Robót Publicznych Hrabstwa Los Angeles.

Tak więc oczekiwania prezydenta-elektra były po prostu niemożliwe do zrealizowania. Wniosek jest jednak taki, że władze Kalifornii, ale także te w Waszyngtonie, muszą zacząć inwestować w system dystrybucji wody, by w przyszłości nie potworzyła się taka tragedia.

Obawy co do polityki klimatycznej nowego prezydenta USA

Takie podejście Trumpa nie wróży jednak niczego dobrego na przyszłość. Szczególnie gdy sytuację pożarów zestawi się z podejściem Trumpa do polityki klimatycznej. I choć według Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24 nie powinniśmy się zbytnio martwić (można o tym przeczytać tutaj), to zmartwienie jest coraz częstsze. Wyraża je chociażby Wopke Hoekstra, unijny komisarz ds. klimatu.

Sprawa dotyczy ewentualnego wyjścia USA z paryskiego porozumienia klimatycznego. – Gdyby tak się stało, byłby to poważny cios dla międzynarodowej dyplomacji klimatycznej. […] To naprawdę problem, który świat musi rozwiązać wspólnie – powiedział komisarz

Według niego, wyjście USA z tego porozumienia wymagałoby od pozostałych państw podwojenia wysiłków na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. USA są bowiem drugim największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

Człowiek Trumpa nie wierzy w transformację energetyczną

Przypomnijmy, że prezydent-elekt nazwał globalne ocieplenie mistyfikacją i już wcześniej, bo w 2017 roku wycofał USA z tego porozumienia. Tymczasem trudno jest stwierdzić, co się stanie w pierwszych tygodniach kadencji Trumpa, które z pewnością będą niezłym dreszczowcem. Z pewnością wróci sprawa wspomnianego Chrisa Wrighta, który obejmuje urząd Sekretarza Energii w Białym Domu. Ten wysoki urzędnik rysuje się jako klimatyczny negacjonista.

– Nie ma kryzysu klimatycznego i nie jesteśmy też w trakcie transformacji energetycznej – oświadczył Wright, który neguje przy tym powiązania między ekstremami pogodowymi a ocieplającym się klimatem (choć jak wskazują naukowcy, chociażby skala pożarów w LA jest napędzana właśnie zmianami klimatu). Co więcej, człowiek, który będzie odpowiedzialny za politykę energetyczną USA, uważa, że bez paliw kopalnych nie ma postępu.

– Myślę, że to po prostu naiwne lub złe, albo jakaś kombinacja obu, wierzyć, że nigdy nie powinni mieć pralek, nigdy nie powinni mieć dostępu do elektryczności, nigdy nie powinni mieć nowoczesnej medycyny. Nie chcemy, żeby tak się stało. I po prostu nie mamy dziś sensownych substytutów dla ropy, gazu i węgla – stwierdził Wright.

Jest to dość groźne i populistyczne podejście do sprawy, które może doprowadzić od zniechęcenia innych państw do dekarbonizacji gospodarek. Jest wiele przykładów pokazujących, że dekarbonizacja jest możliwa, choć owszem – wymaga czasu. Wiele zależy od wielkości gospodarki, liczby ludności, ale jest możliwa, jeśli realizuje się ją konsekwentnie. Tak robi wiele krajów w Europie, jak Niemcy czy Szwecja, a pozytywne zmiany w miksie energetycznym widać już także w u nas.

USA przechodzą transformację energetyczną i trudno temu przeczyć, choć nowy sekretarz próbuje to robić. Lori Bird, dyr. programu energetycznego USA w Światowym Instytucie Zasobów powiedziała, że USA z całą pewnością przechodzą transformację energetyczną, podobnie jak reszta świata. Dodała przy tym, że górnictwo węglowe jest jedną z branż, w których transformacja energetyczna jest najbardziej widoczna.

Amerykańscy politycy na garnuszku paliwowych gigantów

Z drugiej jednak strony możemy zauważyć, że poglądy Wrighta są sprzeczne z samym sobą. Dlaczego? W przeciwieństwie do tradycyjnych sceptyków Wright przyznaje, że dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym przyczyniającym się do ocieplenia atmosfery. Jak zauważył Christopher Helman, z magazynu Forbes, w artykule poświęconym Wrightowi, „od lat publicznie wyraża przekonanie, że dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym, który niewątpliwie sprawia, że ​​atmosfera jest cieplejsza, niż w przeciwnym razie by była”.

Taka sytuacja nie oznacza rozwiązania problemu, nawet jeśli otoczenie Trumpa i on sam zostaną przekonani przez naukowców co do kwestii globalnego ocieplenia. Wielu amerykańskich polityków jest bowiem na garnuszku głównie koncernów naftowych i pod naciskiem lobby petrochemicznego. Do tego sześć dużych amerykańskich banków wycofało się z sojuszu na rzecz dojścia do neutralności klimatycznej, ze względu na rozpoczynającą się druga kadencję Trumpa.

Za zyski nielicznych – bankierów i paliwowych gigantów, zapłaci jak zwykle cała reszta. Coraz częstsze i bardziej ekstremalne pożary, susze, ulewy, a w efekcie i powodzie, to skutki ciągłego podgrzewania naszej Planety.

Zdjęcie tytułowe: Anna Moneymaker / Shutterstock.com

Autor

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracujący od lat z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.