Udostępnij

Pan Minister nie ma czasu wysłuchać ludzi, bo ciężko dla nich pracuje

11.12.2018

Pod koniec sierpnia powietrze w Żarach wyglądało imponująco, a powodem – jak donosili mieszkańcy tego miasta – był jeden z działających tam zakładów przemysłowych. Uznałem za stosowne pokazać je Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska i poprosić o zajęcie się sprawą.

Zrobiłem to z pomocą Twittera.

Pan Minister Paweł Ciećko zareagował szybko i tak jak należy.

Paweł Ciećko. Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Paweł Ciećko. Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Poproszony o kontakt niezwłocznie złapałem za telefon. Pan Minister zapytał, kiedy będę w Warszawie, żebyśmy mogli się spotkać i porozmawiać o sprawie. Odparłem, że to nie ze mną trzeba się w tym wypadku spotykać, a z mieszkańcami Żar, którzy o sprawie wiedzą zdecydowanie więcej, a nie mogą się doprosić zainteresowania odpowiednich służb. Pan Minister obiecał, że z nimi porozmawia. Numer jego telefonu przekazałem więc Remigiuszowi Krajniakowi z Żar. Ten miał zadzwonić do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Przeczytajcie, jak relacjonuje to, co działo się później.

 

Zadzwoniłeś do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i co?

Powiedział, że nie ma czasu, żeby zadzwonić w późniejszym terminie.
 
I co zrobiłeś?
Zadzwoniłem w późniejszym terminie.
 
I co?
Powiedział, że prosi o telefon w poniedziałek, bo nie może rozmawiać.
 
I co zrobiłeś?
Zadzwoniłem w poniedziałek.
 
I co?
Powiedział, żebym zadzwonił w godzinach popołudniowych, bo nie może rozmawiać.
 
Co zrobiłeś?
Zadzwoniłem w godzinach popołudniowych.
 
I co?
Zadzwoniłem.
 
Co usłyszałeś?
Że oddzwoni, ale jakby zapomniał, to żebym ja zadzwonił jeszcze raz.
 
Zadzwonił?
Nie.
 
A ty?
Już nie zadzwoniłem.
 
Ile razy w sumie dzwoniłeś?
Jakieś 10.
 
I co?
I nic.
 
A gdzie jeszcze dzwoniłeś w sprawie zanieczyszczenia?
Do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
I co?
Pani powiedziała, że zbada sprawę i żebym oczekiwał na telefon.
 
Zadzwoniła?
Oddzwoniła po trzech godzinach i powiedziała, że najpierw muszę zadzwonić na straż pożarną.
 
Gdzie jeszcze pukałeś z problemami Żar?
Do WIOŚ.
 
I co?
I nic.
 
Jeszcze gdzieś?
Do Ministra Środowiska.
 
I co?
I nic.
 
Dalej?
Urząd marszałkowski.
 
I co?
I nic.
 
Bliżej?
Do starostwa powiatowego.
 
I co?
I nic.
 
Jeszcze gdzieś?
Do urzędu miasta.
 
I co?

Dostałem pozew sądowy.

***

Skontaktowałem się z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska z prośbą o komentarz i odpowiedź na pytanie, dlaczego nie udało się porozmawiać z mieszkańcami Żar. Wróciło do mnie jedynie potwierdzenie odczytania wiadomości e-mail, więc z braku konkretów wnioski muszę wyciągnąć sam. Otóż moim zdaniem Pan Minister Paweł Ciećko nie ma czasu wysłuchać ludzi, bo  ciężko dla nich pracuje. Jednak – oczywiście – tak naprawdę powód może być inny, bo to domysły.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.