Udostępnij

Pandemiczne ograniczenia nie zatrzymają zmian klimatu. Zmniejszą ocieplenie o 0,01°C

17.08.2020

Najnowsze badania prowadzone na University of Leeds wskazują, że ograniczenia emisji związane z tzw. lockdownem mają jedynie śladowy wpływ na problem zmian klimatycznych. By móc rzeczywiście mówić o osiągnięciu celów porozumienia paryskiego, konieczne są głębokie zmiany strukturalne w gospodarce. Naukowcy podkreślają, że okazję ku temu stwarzają ustanawiane dziś polityki pobudzenia gospodarki.

Naukowcy z University of Leeds oparli swoje wyliczenia na danych pochodzących z platform firm Google i Apple, dotyczących podróży w trakcie pandemii koronawirusa. W zestawieniu z poziomami emisji dziesięciu gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza ujawniły one nikły wpływ ograniczeń na zmianę klimatu. Według naukowców nawet gdybyśmy do końca roku mieli do czynienia z podobnymi restrykcjami, jak podczas lockdownu, to i tak nie uda nam się zahamować globalnego ocieplenia. Z ich wyliczeń wynika, że pandemiczne ograniczenia pomogą zmniejszyć wzrost temperatur zaledwie o 0,01 st. Celsjusza do 2030 roku.

Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„. Wspomniane dane dotyczyły mieszkańców 123 krajów, w okresie od lutego do czerwca bieżącego roku.

„Tragedia rodzi okazję”

W związku z niewielkim wpływem ograniczeń pandemicznych na klimat, naukowcy apelują, by w politykach ożywienia gospodarek skupić się również na celach klimatycznych.

„Wybory, których teraz dokonujemy, mogą dać nam duże szanse na uniknięcie dodatkowego ocieplenia o 0,3˚C do połowy wieku, zmniejszając o połowę spodziewane ocieplenie wynikające z obecnej polityki. Może to oznaczać granicę między sukcesem a porażką, jeśli chodzi o uniknięcie niebezpiecznej zmiany klimatu” – mówi prof. Piers Forster, dyrektor Priestley International Centre for Climate i główny autor badania.

„Błyskawiczne ścięcie światowych emisji spowodowane tzw. lockdownem przyniosło zarówno otrzeźwienie, jak i nadzieję. Ale nie będzie miało zauważalnego wpływu na światowe temperatury w perspektywie roku 2030. Podejmowane teraz decyzje, dotyczące tego, jak wyjść z kryzysu, mogą wprowadzić nas na ścieżkę do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Tragedia rodzi okazję. Jednak jeśli jej nie wykorzystamy, to możliwe, że w tej dekadzie emisje będą jeszcze większe niż w poprzedniej” – mówi Joeri Rogelj z Imperial College London, współautor badania.

„Nie ma czasu na powolne ograniczanie emisji”

„Prawie całkowite zamrożenie aktywności gospodarczej i społecznej wskutek pandemii spowodowało, że w bieżącym roku emisje CO2 będą w skali globalnej niższe średnio o 7 proc. rok do roku. Taki spadek jednak jest wynikiem nie zielonych inwestycji np. w poprawę efektywności energetycznej, ale kryzysu. Badania wskazują, że taki trend musiałby się utrzymać co roku przez następne kilkadziesiąt lat, by skierować światową gospodarkę na ścieżkę zgodną ze scenariuszem 1,5 stopnia” – komentuje Katarzyna Szwarc, liderka programu “Zrównoważone Finansowanie” w Fundacji Instrat.

„To pokazuje, że nie mamy czasu na stopniowe, powolne ograniczanie szkodliwego wpływu na klimat. Potrzebne są radykalne reformy w kierunku zeroemisyjnym. W pewnym sensie konieczność reanimacji gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem stwarza ku temu doskonałą okazję. Przykładem może być zastąpienie lotów krajowych mniej emisyjnym połączeniami kolejowymi; decyzję w tym duchu podjął na przykład rząd Francji” – podkreśla ekspertka.

___

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/GetCoulson

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.