Udostępnij

Pandemiczne ograniczenia nie zatrzymają zmian klimatu. Zmniejszą ocieplenie o 0,01°C

17.08.2020

Najnowsze badania prowadzone na University of Leeds wskazują, że ograniczenia emisji związane z tzw. lockdownem mają jedynie śladowy wpływ na problem zmian klimatycznych. By móc rzeczywiście mówić o osiągnięciu celów porozumienia paryskiego, konieczne są głębokie zmiany strukturalne w gospodarce. Naukowcy podkreślają, że okazję ku temu stwarzają ustanawiane dziś polityki pobudzenia gospodarki.

Naukowcy z University of Leeds oparli swoje wyliczenia na danych pochodzących z platform firm Google i Apple, dotyczących podróży w trakcie pandemii koronawirusa. W zestawieniu z poziomami emisji dziesięciu gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza ujawniły one nikły wpływ ograniczeń na zmianę klimatu. Według naukowców nawet gdybyśmy do końca roku mieli do czynienia z podobnymi restrykcjami, jak podczas lockdownu, to i tak nie uda nam się zahamować globalnego ocieplenia. Z ich wyliczeń wynika, że pandemiczne ograniczenia pomogą zmniejszyć wzrost temperatur zaledwie o 0,01 st. Celsjusza do 2030 roku.

Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„. Wspomniane dane dotyczyły mieszkańców 123 krajów, w okresie od lutego do czerwca bieżącego roku.

„Tragedia rodzi okazję”

W związku z niewielkim wpływem ograniczeń pandemicznych na klimat, naukowcy apelują, by w politykach ożywienia gospodarek skupić się również na celach klimatycznych.

„Wybory, których teraz dokonujemy, mogą dać nam duże szanse na uniknięcie dodatkowego ocieplenia o 0,3˚C do połowy wieku, zmniejszając o połowę spodziewane ocieplenie wynikające z obecnej polityki. Może to oznaczać granicę między sukcesem a porażką, jeśli chodzi o uniknięcie niebezpiecznej zmiany klimatu” – mówi prof. Piers Forster, dyrektor Priestley International Centre for Climate i główny autor badania.

„Błyskawiczne ścięcie światowych emisji spowodowane tzw. lockdownem przyniosło zarówno otrzeźwienie, jak i nadzieję. Ale nie będzie miało zauważalnego wpływu na światowe temperatury w perspektywie roku 2030. Podejmowane teraz decyzje, dotyczące tego, jak wyjść z kryzysu, mogą wprowadzić nas na ścieżkę do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Tragedia rodzi okazję. Jednak jeśli jej nie wykorzystamy, to możliwe, że w tej dekadzie emisje będą jeszcze większe niż w poprzedniej” – mówi Joeri Rogelj z Imperial College London, współautor badania.

„Nie ma czasu na powolne ograniczanie emisji”

„Prawie całkowite zamrożenie aktywności gospodarczej i społecznej wskutek pandemii spowodowało, że w bieżącym roku emisje CO2 będą w skali globalnej niższe średnio o 7 proc. rok do roku. Taki spadek jednak jest wynikiem nie zielonych inwestycji np. w poprawę efektywności energetycznej, ale kryzysu. Badania wskazują, że taki trend musiałby się utrzymać co roku przez następne kilkadziesiąt lat, by skierować światową gospodarkę na ścieżkę zgodną ze scenariuszem 1,5 stopnia” – komentuje Katarzyna Szwarc, liderka programu “Zrównoważone Finansowanie” w Fundacji Instrat.

„To pokazuje, że nie mamy czasu na stopniowe, powolne ograniczanie szkodliwego wpływu na klimat. Potrzebne są radykalne reformy w kierunku zeroemisyjnym. W pewnym sensie konieczność reanimacji gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem stwarza ku temu doskonałą okazję. Przykładem może być zastąpienie lotów krajowych mniej emisyjnym połączeniami kolejowymi; decyzję w tym duchu podjął na przykład rząd Francji” – podkreśla ekspertka.

___

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/GetCoulson

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.