Udostępnij

Panele fotowoltaiczne działające w nocy? Badacze z Kalifornii chcą produkować energię z podczerwieni

07.02.2020

„Nocne panele fotowoltaiczne” to propozycja, choć na razie jedynie teoretyczna, od badaczy z University of California. Urządzenia, nad którymi pracują, zamiast światła widzialnego miałyby wykorzystywać podczerwień, emitowaną przed obiekty ziemskie nocą, podczas oddawania ciepła.

Fotowoltaika to jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii, które – obok energetyki jądrowej – wskazywane są jako recepta na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Montowane coraz liczniej panele fotowoltaiczne mają jednak jedną oczywistą wadę: do wytwarzania energii potrzebują światła słonecznego, z którym do czynienia mamy jedynie przez określoną część doby. A gdyby tak zbudować panele, które nie potrzebowałyby promieni słońca i mogły produkować energię także nocą?

Choć pomysł może brzmieć absurdalnie, to badacze z University of California w Davis pracują właśnie nad tego rodzaju rozwiązaniem. A jego propozycję – na ten moment jedynie teoretyczną – opublikowali w czasopiśmie naukowym „ACS Photonics„.

Podczas gdy panele fotowoltaiczne pochłaniają światło za dnia, wytwarzając w ten sposób energię elektryczną, prototypowe panele – wręcz przeciwnie – miałyby być skierowane w kierunku ciemnego i zimnego nieba. Urządzenie miałoby korzystać z energii cieplnej, którą obiekty ziemskie emitują w postaci podczerwieni. Powszechny w fotowoltaice krzem miałby natomiast zostać zastąpiony przez odpowiednie stopy rtęci.

Według opublikowanego pod koniec stycznia artykułu projektu, nad którym pracują naukowcy z Kalifornii, ma dysponować wydajnością wynoszącą 25 proc. tej dostępnej dla standardowych paneli fotowoltaicznych. Autorzy podkreślają jednak, że mają nadzieję, że uda się uzyskać znacznie więcej.

Czy rozwiązanie to uda się zrealizować i będzie mogło stanowić nocne wsparcie dla innych źródeł odnawialnych? Ponieważ badacze nie ujawnili, ile potrwają prace nad konstrukcją prototypu, uzbroić musimy się w cierpliwość.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Thinnapob Proongsak

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.