Udostępnij

Panele fotowoltaiczne działające w nocy? Badacze z Kalifornii chcą produkować energię z podczerwieni

07.02.2020

„Nocne panele fotowoltaiczne” to propozycja, choć na razie jedynie teoretyczna, od badaczy z University of California. Urządzenia, nad którymi pracują, zamiast światła widzialnego miałyby wykorzystywać podczerwień, emitowaną przed obiekty ziemskie nocą, podczas oddawania ciepła.

Fotowoltaika to jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii, które – obok energetyki jądrowej – wskazywane są jako recepta na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Montowane coraz liczniej panele fotowoltaiczne mają jednak jedną oczywistą wadę: do wytwarzania energii potrzebują światła słonecznego, z którym do czynienia mamy jedynie przez określoną część doby. A gdyby tak zbudować panele, które nie potrzebowałyby promieni słońca i mogły produkować energię także nocą?

Choć pomysł może brzmieć absurdalnie, to badacze z University of California w Davis pracują właśnie nad tego rodzaju rozwiązaniem. A jego propozycję – na ten moment jedynie teoretyczną – opublikowali w czasopiśmie naukowym „ACS Photonics„.

Podczas gdy panele fotowoltaiczne pochłaniają światło za dnia, wytwarzając w ten sposób energię elektryczną, prototypowe panele – wręcz przeciwnie – miałyby być skierowane w kierunku ciemnego i zimnego nieba. Urządzenie miałoby korzystać z energii cieplnej, którą obiekty ziemskie emitują w postaci podczerwieni. Powszechny w fotowoltaice krzem miałby natomiast zostać zastąpiony przez odpowiednie stopy rtęci.

Według opublikowanego pod koniec stycznia artykułu projektu, nad którym pracują naukowcy z Kalifornii, ma dysponować wydajnością wynoszącą 25 proc. tej dostępnej dla standardowych paneli fotowoltaicznych. Autorzy podkreślają jednak, że mają nadzieję, że uda się uzyskać znacznie więcej.

Czy rozwiązanie to uda się zrealizować i będzie mogło stanowić nocne wsparcie dla innych źródeł odnawialnych? Ponieważ badacze nie ujawnili, ile potrwają prace nad konstrukcją prototypu, uzbroić musimy się w cierpliwość.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Thinnapob Proongsak

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.