Udostępnij

Pani Irenka inspiruje do rezygnacji z mięsa, wzrusza i wygrywa internet

30.08.2019

Ma 93 lata, od 30 nie je mięsa. Ma się dobrze, nie choruje, bije pięknym, ludzkim ciepłem. Jest wiele powodów, dla których warto przejść na dietę wegetariańską. Być jak pani Irenka to od teraz jeden z nich.

O wspaniałej 93-latce opowiada najnowsza kampania wideo RoślinnieJemy, nakręcona przez Papaya Films z Julią Rogowską i Patrykiem Kinem na czele. Akcja rozgrywa się w gdańskim Domu Spokojnej Starości “Harmonia”.

O co chodzi? “O to mięso”, jak wyjaśnia jeden z seniorów, pytany o panią Irenkę. Sama kobieta mówi ekipie filmowej:

Nic mnie nie boli, widzę dobrze. Po prostu nie choruję, mam 93 lata i nie mam na co umrzeć. Zwierzęcy chów przemysłowy jest niehumanitarny, krówka się przyzwyczaja do swojej pani, jak pieski do swoich panów”.

Kucharze nie narzekają, bo jak mówią, “pani Irenka zje wszystko, byle nie było mięsa”. Choć kolega 93-latki wyznaje w klipie, że nie wyobraża sobie żyć bez mięsa, na koniec filmu wszyscy mieszkańcy “Harmonii” zasiadają wspólnie do wegańskiej uczty. I bardzo im smakuje. Słychać: “jestem zaskoczony, że to takie dobre”.

Gdy pani Irenka słyszy, że stanowi fenomen na skalę Polski, ciężko jej w to uwierzyć. A mnie ciężko powstrzymać wzruszenie, gdy po chwili zastanowienia, 93-latka kwituje: “może dlatego życie mnie tak utrzymuje”. Trudno się z tym nie zgodzić.

Nigdy nie jest za późno, żeby zmienić swoje codzienne nawyki w trosce o naszą planetę. 

Już ponad połowa Polaków deklaruje zmniejszenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz produktów roślinnych. Przy okazji filmu, kampania RoślinnieJemy, fundacja Otwarte Klatki i Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach zaprasza wszystkich do wyzwania Vegan Challenge PL. Zostało one zaprojektowane tak, aby inspirować ludzi i zapoznawać ich z dietą roślinną w trakcie 22 dni. Skupia się na praktycznym aspekcie przejścia na dietę roślinną. Pierwszego dnia każdego miesiąca rozpoczyna się nowe wyzwanie. Po dołączeniu do niego, uczestnicy otrzymują maile wraz z wytycznymi odnoszącymi się do codziennych, małych wyzwań w diecie.

FOT. Facebook/RoślinnieJemy

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.