Udostępnij

"Panie Ministrze, jedna Pańska decyzja może uchronić nasze dzieci!"

06.03.2017

„Narażenie na zanieczyszczenie powietrza w okresie prenatalnym i w trakcie pierwszych latach życia wpływa negatywnie m.in. na rozwój układu oddechowego i układu nerwowego. Aby dobrze chronić swoje dzieci, rodzice muszą wiedzieć o niebezpieczeństwie związanym ze smogiem” – piszą w apelu do ministra środowiska, Jana Szyszki, działacze Geenpeace, Fundacji Rodzić po Ludzku i Stowarzyszenia Obywatel Mama.

„Jedna Pańska decyzja może dać dostęp rodzicom w całej Polsce do informacji, które pomogą chronić zdrowie dzieci. Dlatego (…) apelujemy o niezwłoczne obniżenie poziomów informowania i alarmowania opinii publicznej o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym PM10 do jednolitego poziomu alarmowego 100 μg/m3 (średniodobowo).” – czytamy dalej.

Działacze i rodzice małych dzieci mówią dość. Nie chcą, żeby ich pociechy wychowywały się w smogu i żeby były narażone na szereg chorób.

– Teraz szukamy informacji o smogu na stronach internetowych, w aplikacjach. To nie powinno tak wyglądać, że dopiero jak się zainteresujemy, to mamy świadomość, jak jest źle. Jako rodzice potrzebujemy rzetelnej informacji. A państwo nic nie robi, żeby nas uchronić – mówi Iwona Adamska- Sala z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Dodaje, że w listopadzie Greeenpeace zwracał się do ministerstwa o obniżenie poziomów alarmowych. Bezskutecznie.

– Na złożony wówczas apel resort Jana Szyszki odpisał po około dwóch miesiącach, stwierdzając że nie obniży poziomów alarmowych, ponieważ… alarmy należałoby ogłaszać zbyt często. W ciągu kilku dni od tej kuriozalnej odpowiedzi, na skutek potężnej presji mediów, minister Szyszko zmienił zdanie i zapowiedział, że resort rozważa obniżenie progów alarmowych. Nie chcemy, aby minister zapomniał o tej deklaracji – mówi Paweł Szypulski z Greenpeace.

-Dlatego teraz my, rodzice, postanowiliśmy przypomnieć ministrowi o konstytucyjnym obowiązku objęcia ochroną grup narażonych: dzieci, seniorów, kobiet w ciąży – podkreśla Adamska-Sala. – Często słyszę od kobiet, że się martwią, bo nie mają rzetelnej informacji, nie wiedzą, czy dziś jest źle czy bardzo źle. Śledzą aplikacje, doniesienia medialne, ale przecież przekazywanie rzetelnych informacji to obowiązek państwa! I ono się z niego nie wywiązuje, tylko zamiata problem pod dywan – dodaje.

Do akcji włączyło się Stowarzyszenie Obywatel Mama, które zajmuje się aktywizowaniem rodziców i angażowaniem ich w różne inicjatywy społeczne.

– Mieszkam w Krakowie, jestem mamą, która martwi się o zdrowie swojego dziecka. W zimie wychodzimy rzadko, nie wietrzymy domu. To takie działania doraźne, radzenie sobie z sytuacją, której już nie można zmienić – mówi Justyna Krawczyk ze Stowarzyszenia. – Dodatkowo mam taką refleksję, że oddychanie czystym powietrzem jest ogromną inwestycją, trzeba wydać mnóstwo pieniędzy. Kupić maseczkę, wymieniać jej filtr, kupić oczyszczacz powietrza… Uczulam wszystkich, z którymi rozmawiam. Mówię, że trzeba działać. Bo jak nie my, to kto? – podkreśla.

Justyna Krawczyk ma siedmioletnią córkę. – Widzę, że w czasie wysokich stężeń gorzej się czuje, jest słaba, ma słabszą odporność. Na całą inicjatywę patrzę zarówno jako aktywistka, ale też jako mama – tłumaczy.

Czego oczekują organizacje? Po pierwsze, jak napisano w apelu, obniżenia poziomów alarmowania i informowania o stężeniach pyłów. Lepszej i rzetelnej informacji na temat smogu. Dalej, jak zapowiadają, będą domagać się konkretnych działań, mających pomóc w walce ze smogiem

– Patrząc na komentarze ministra Szyszko, nie mam zbyt wielu złudzeń. Ale wydaje mi się, że każda taka akcja, apel, to dodatkowa informacja dla ludzi. A informować trzeba do znudzenia. Trzeba mówienie o smogu przekładać na realne skutki. Powtarzać, jak działa na dzieci, że przyczynia się do wielu chorób, a nawet do śmierci – przekonuje Krawczyk.

Apel został złożony w zeszły czwartek. Na razie nie ma żadnej reakcji ze strony ministerstwa.

– Stosunek władzy do macierzyństwa jest miarą jej wrażliwości społecznej. W tym momencie ta wrażliwość jest wystawiona na próbę, której rząd nie zdaje – mówi Iwona Adamska – Sala.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.