Udostępnij

Państwa UE chcą wydać 117 mld na inwestycje gazowe. A miały odchodzić od paliw kopalnych

04.02.2020

Międzynarodowa sieć ekspertów w zakresie energetyki wskazuje na niekonsekwencję państw Unii Europejskiej: z jednej strony unijna polityka klimatyczna zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetyki, w tym poprzez rezygnację z używania gazu. Z drugiej strony w państwach UE planowane są projekty gazowe, wyceniane łącznie na 117 miliardów euro. Komentatorzy podkreślają jednak, że problemu „aktywów osieroconych” można uniknąć.

Global Energy Monitor (GEM), sieć naukowców zajmujących się przede wszystkim energetyką opartą na paliwach kopalnych, opublikowała raport, którego konkluzje uderzają w politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

Według autorów dokumentu, pomimo deklaracji ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w państwach UE planowane są projekty gazowe, spośród których wiele może działać nawet 40 lat. Na długo po terminie deklarowanej neutralności klimatycznej we wspólnocie. Te inwestycje, według wyliczeń Global Energy Monitor, są wyceniane łącznie na 117 miliardów euro.

Suma ta ma być wydana w największym stopniu na elektrownie gazowe (53 mld) i rurociągi (52 mld). 12 miliardów mają natomiast kosztować planowane terminale skroplonego gazu LNG.

Jeśli chodzi o poszczególne państwa, na czele zestawienia GEM znalazła się (niebędąca już członkiem UE) Wielka Brytania (21 mld). Na kolejnych miejscach czołówki uplasowały się: Niemcy (15 mld), Grecja (14 mld), Polska (13,4 mld), Rumunia (12,8 mld) oraz Włochy (11,6 mld).

Czy projekty gazowe można połączyć z unijną polityką klimatyczną?

Autorzy raportu podkreślają, że jeśli planowane inwestycje dojdą do skutku, to łączna zdolność UE do importu gazu wzrośnie o 30 procent. Tymczasem te zdolności już teraz wynoszą 180 procent zapotrzebowania – obliczył GEM. Równocześnie, Komisja Europejska szacuje, że, aby sprostać ustalonym celom klimatycznym, zużycie gazu ziemnego we wspólnocie będzie musiało znacząco spaść.

Michał Hetmański, analityk ds. energii i klimatu z Fundacji Instrat, podkreśla, że budowana dziś z myślą o gazie infrastruktura może być wykorzystywana także w inny sposób.

„Z gazem może stać się wkrótce to samo co z węglem – dostanie od unijnych i komercyjnych banków czerwone światło. O ile tzw. czyste technologie węglowe są nieudaną próbą odwrócenia tego procesu, o tyle z gazem istnieje prawdopodobieństwo, że to się uda. Infrastruktura przesyłowa i dystrybucyjna przystosowana dziś do gazu ziemnego może w przyszłości służyć do transportu biometanu, metanu syntetycznego lub wodoru” – komentuje Hetmański.

Na podobny aspekt zwraca uwagę Zofia Wetmańska, analityczka thinktanku WISE Europa. Jej zdaniem problemu „aktywów osieroconych” można uniknąć, uwzględniając długoterminową perspektywę dekarbonizacji.

„O ile na poziomie europejskim zużycie gazu będzie nieprzerwanie spadać, w przypadku Polski bardzo niski wyjściowy udział tego paliwa w miksie energetycznym oraz konieczność szybkiego odejścia od spalania węgla sprawiają, że wykorzystanie tego paliwa wzrośnie w najbliższych kilku-kilkunastu latach. Jednak, w perspektywie 2050 roku musimy się liczyć z tym, że gaz ziemny będzie musiał zostać niemal w całości zastąpiony alternatywami, takimi jak wodór, biogaz czy gaz syntetyczny. Tym samym wszystkie decyzje inwestycyjne podejmowane dziś, powinny uwzględniać konieczność dekarbonizacji sektora już w latach 30.” – podkreśla ekspertka.

_

Z całością raportu Global Energy Monitor można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/63ru78

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.