Udostępnij

Państwowy gigant pozywa studentkę. Poszło o mocne słowa

06.09.2023

Należąca do Skarbu Państwa spółka Gaz-System pozywa 21-letnią studentkę z Warszawy. Poszło o zwrot, w którym aktywiści w mocnych słowach skrytykowali plany rozwoju rynku gazu ziemnego w Polsce. W sądzie reprezentują ich prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Rozmawiamy z Nawojką Ciborską, pozwaną studentką Uniwersytetu Warszawskiego.

Maciej Fijak, SmogLab.pl: Ponad rok temu w jednym z artykułów, dotyczącym akcji twojego kolektywu, napisałaś tak: “Gaz to niebezpieczne paliwo kopalne, od którego musimy odchodzić, a nie w niego inwestować (…) Gaz-System to banda zbrodniarzy, którzy dla swoich zysków pchają nas prosto do katastrofy”. Dlaczego akurat tej spółce oberwało się tak mocno?

Nawojka Ciborska, kolektyw klimatyczny Bombelki: Gdy myślimy o paliwach kopalnych, to kojarzymy firmy takie, jak Orlen czy PGNiG. Gaz-System to firma, o której prawie nikt nie słyszał. Chodziło o to, żeby zainteresować ludzi tym tematem, rzucić światło na działalność tej spółki. Głównie na jej wielkie inwestycje – gazoport w Świnoujściu i planowany gazoport w Gdańsku. Chcemy uświadamiać, że gaz to nie jest alternatywne paliwo przyszłości. To kolejne paliwo kopalne tak jak węgiel. Rozbudowa infrastruktury gazowej zamyka nas w pułapce, która zmusi nas do dalszego używania gazu. 

Jakie są zastrzeżenia przedstawicieli Gaz-Systemu?

Nasze działania nie spodobały się spółce. Chodzi o ten jeden konkretny zwrot, który został wspomniany. Wytoczony proces postrzegamy jako próbę zastraszenia nas. Żądają od nas przeprosin i 20 tys. złotych. Po sądach ciąga nas firma, która odnotowuje po 600 milionów złotych zysku każdego roku. Dla nich to nic, a skąd ja mam wziąć takie pieniądze?

„Przeciwdziałamy nachalnej propagandzie koncernów paliwowych”

Nie za ostre były te słowa?

Zmiany klimatyczne to nie tylko susza w Polsce, ale też pożary na Hawajach, czy pożary w Kanadzie i pomarańczowy od dymu Nowy Jork. Widzimy migracje klimatyczne, część ziemi staje się niezdatna do życia, powoduje cierpienie i śmierć ludzi. To oczywiste, że odpowiedzialne są za to emisje ze spalania paliw kopalnych. Dlatego świadome podtrzymywanie tego procesu nazywamy zbrodnią.

Czego dokładnie dotyczyła wasza akcja?

To była jedna z naszych pierwszych akcji, w których rzuciliśmy wyzwanie Gaz-Systemowi. W zeszłym roku na warszawskich bulwarach wyświetlaliśmy wielkim projektorem hasła krytykujące rozwój gazu w Polsce i spółki za niego odpowiedzialne. Dosłownie naświetlaliśmy problem gazu w Polsce. Bo gdzie się nie spojrzy w mediach, nie usłyszymy złego słowa o gazie. Musimy przeciwstawiać się nachalnej propagandzie koncernów paliwowych.

Odwrócić trend

W takim razie, jeśli nie gaz to co? Jesteśmy w kraju, gdzie wciąż 70 proc. energii elektrycznej produkuje się z węgla. Za zużycie gazu odpowiada u nas głównie przemysł, w mniejszym stopniu gospodarstwa domowe.

Naszym postulatem jest to, żeby zatrzymać nowe inwestycje gazowe. Nie mówimy jeszcze o zupełnym odchodzeniu od gazu. Chodzi nam o to, aby nie przechodzić z węgla na gaz, czyli z jednego paliwa kopalnego na drugie. Można chwilę dłużej używać węgla, aby potem przejść bezpośrednio na odnawialne źródła energii. 

Coś jednak musi stabilizować system energetyczny. W takim razie może atom?

Jeśli chodzi o atom, to nie wchodzimy bezpośrednio w tę debatę. Są różne strategie odchodzenia od paliw kopalnych. Dla nas największym problemem jest to, że gaz jest przedstawiany jako alternatywne źródło energii. Jest wiele ekspertek i ekspertów, którzy zajmują się projektowaniem systemu energetycznego Polski. Zależy nam na odróżnieniu podstawowych kierunków i trendów, o społeczną świadomość. Gaz nie jest bezpiecznym źródłem, nie tylko w kwestii kryzysu klimatycznego. Infrastruktura powoduje wiele problemów, bywa niebezpieczna, są na przykład wybuchy w kamienicach. Kuchenki gazowe nawet nieużywane – szkodzą. Ostatnie badania pokazują, że osoby, które w swoich domach posiadają kuchenki gazowe, częściej chorują na astmę. My chcemy po prostu odwrócić trend, który kreuje w tym momencie gazowe lobby. 

Blokowali biura Orlenu, teraz pozywa ich inny gigant

Teraz czeka was proces z państwową spółką. Wiadomo, kiedy się odbędzie?

Data rozprawy nie jest jeszcze wyznaczona. Jesteśmy pierwszą grupą, która opowiedziała o sprawie tej spółki. Do tej pory Gaz-System funkcjonował bez żadnej społecznej kontroli. Wspiera nas Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zostałam pozwana jako autorka artykułu, ale pozwano też fundację, która wydaje portal Zielone Wiadomości. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie w nierównej walce z gigantem. W tym tygodniu zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, w tym warsztaty w Warszawie. Można nas wesprzeć, przyjść porozmawiać o klimacie. Zapraszamy!

Na koniec chcę zapytać o waszą organizację. Czym jest kolektyw, który tworzycie?

Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy mówią prawdę o toksyczności gazu jako paliwa i oczywistą prawdę o klimacie. Wiemy, że ta niewygodna prawda nie podoba się wielkim koncernom, co tylko nas motywuje do działania. Jako grupa podejmujemy szereg kreatywnych taktyk jak choćby wspomniana projekcja oraz akcji bezpośrednich, takich jak blokady i okupacje. W ostatnim roku między innymi zablokowaliśmy biuro Orlenu w trakcie mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze i uczestniczyliśmy w masowych protestach przeciwko Europejskiej Konferencji Gazowej w Wiedniu. Będziemy rosnąć w siłę, aby doprowadzić do masowego oporu przeciwko gazowi.

Zdjęcie tytułowe: Wiktor Pelc

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.