Papież Franciszek: „Czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych”

4928
0
Podziel się:
Papież Stworzyliśmy kryzys klimatyczny, który poważnie zagraża przyrodzie i życiu

„Człowiek musi sobie przypomnieć o tym, że został powołany do odpowiedzialnego mieszkania we wspólnym domu, a nie do niepodzielnego panowania” – napisał papież Franciszek w liście do wiernych, z okazji „Światowego dnia modlitw o ochronę stworzenia”, przypadającego w niedzielę. W dokumencie pojawiają się mocne słowa nawołujące do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, określonym przez papieża mianem kryzysu. Wśród koniecznych działań Franciszek wymienia m.in. zmianę naszego stylu życia (w tym konsumpcji) i odejście od paliw kopalnych.

„Stworzyliśmy kryzys klimatyczny, który poważnie zagraża przyrodzie i życiu” – napisał Franciszek w liście do wiernych, wywołując tym samym ożywienie wśród wielu obrońców klimatu, także poza Kościołem katolickim. Nazwał bowiem problem po imieniu, określając jasno przyczyny zmian klimatycznych i używając określenia „kryzys klimatyczny”.

Czytaj także: Neutralny klimatycznie Synod Biskupi dla Amazonii. By zrównoważyć emisje związane z synodem, za pieniądze Kościoła posadzonych zostanie 50 ha lasu

Wyzyskiwanie świata

W liście skierowanym do wiernych Franciszek wychodzi od myśli, że świat został ofiarowany ludziom, jako coś dobrego. W rękach człowieka – z powodu jego „zamknięcia się w swojej autonomii, chciwości posiadania i eksploatacji” – świat stał się jednak „czymś, co można wyzyskiwać”.

„W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił wzrost degradacji: nieustanne zanieczyszczenie, nieprzerwane stosowanie paliw kopalnych, intensywna eksploatacja rolnicza, praktyka wytrzebienia lasów podnoszą globalne temperatury do poziomu alarmowego. Wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz pustynnienie gleby wystawiają na ciężką próbę najsłabszych spośród z nas. Topnienie lodowców, niedobór wody, brak troski o zbiorniki wodne i znaczna obecność plastiku i mikroplastiku w oceanach są także faktami niepokojącymi, potwierdzającymi konieczność pilnych interwencji, których nie można dłużej odkładać” – napisał Franciszek w liście.

Zobacz także: PAN: “Działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody”

„Czas, aby zastanowić się nad naszym stylem życia”

„Nie zostaliśmy stworzeni, aby być jednostkami, które panują niepodzielnie, lecz zostaliśmy pomyślani i chciani, by być w centrum sieci życia, którą stanowią miliony gatunków, połączonych dla nas z miłością przez naszego Stwórcę. Nadszedł czas, by odkryć na nowo nasze powołanie jako dzieci Bożych, braci między nami, strażników stworzenia” – podkreślił Franciszek, apelując do katolików nie tylko o modlitwę, ale i o działanie.

„Jest to czas, aby zastanowić się nad naszym stylem życia i tym, że nasze codzienne wybory w zakresie żywności, konsumpcji, przemieszczania się, zużycia wody, energii i wielu dóbr materialnych są często bezmyślne i szkodliwe. Zbyt często triumfujemy nad stworzeniem. Wybierajmy zmianę, przyjęcie prostszego i bardziej pełnego szacunku stylu życia! Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – napisał papież w liście do wiernych.

Zobacz także: “Nie wystarczy modlić się za Amazonię. Działajcie, żądajcie działań i dzielcie się newsami” #PrayForAmazonia

 

Z całością listu papieża Franciszka można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/AM113

Podziel się: