Udostępnij

Papież Franciszek ogłosił stan zagrożenia klimatycznego

15.06.2019

Wczoraj na zakończenie spotkania z przedstawicielami firm sektora naftowo-gazowego, papież Franciszek ogłosił stan zagrożenia klimatycznego wzywając do radykalnej transformacji energetycznej.

„W obliczu zagrożenia klimatycznego, musimy podjąć odpowiednie kroki. Inaczej dopuścimy się ciężkiej niesprawiedliwości wobec ubogich i przyszłych pokoleń”, powiedział.

Na spotkaniu w Watykanie Ojciec Święty wezwał dyrektorów generalnych firm naftowych i gazowych, aby wzięli pod uwagę rolę jaką odgrywają ich przedsiębiorstwa w pogłębianiu kryzysu klimatycznego. Powiedział m.in: „Czas ucieka!  Nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania. Nie możecie czekać, aż inni zrobią coś pierwsi. Nie możecie stawiać na pierwszym miejscu krótkoterminowych zysków. Kryzys klimatyczny wymaga od nas zdecydowanego działania – tu i teraz”.

Zwracając uwagę na rosnące zainteresowanie młodzieży walką ze zmianami klimatycznymi, papież stwierdził:

„Przyszłe pokolenia mogą odziedziczyć bardzo zrujnowany świat. Nasze dzieci i wnuki nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności naszego pokolenia.Przepraszam, ale chciałbym to podkreślić: oni, nasze dzieci, nasze wnuki nie powinny za to płacić, nie jest rzeczą właściwą, aby ponosiły koszty naszej nieodpowiedzialności. Młodzi ludzie domagają się zmiany: Przyszłość jest nasza – tak krzyczą dziś młodzi ludzie i mają rację!”

Bp. Allwyn D’Silva, biskup pomocniczy Archidiecezji Bombaju, powiedział: „Tutaj, w Indiach, nasi sąsiedzi już cierpią z powodu konsekwencji kryzysu klimatycznego – zwłaszcza monsunowych powodzi. To nie jest kryzys naukowy. To kryzys moralny. Każdy dzień, w którym firmy produkujące paliwa kopalne wiercą w poszukiwaniu ropy i gazu, to kolejna kropla wody, która topi naszych wiernych. W ich imieniu mówimy: to się musi się skończyć”.

„Niedawno polscy biskupi wezwali młodych katolików do szerzenia wiedzy nt. zmian klimatu i motywowania swoich społeczności do podejmowania konkretnych działań. Podejmujemy to wezwanie. Dlatego zapraszamy do włączenia się w obchody tegorocznej Niedzieli Św. Franciszka. Pomożemy wszystkim, którzy czują wezwanie do „ekologicznego nawrócenia” w zorganizowaniu proekologicznych działań w swoich parafiach, szkołach i wspólnotach. Papież podkreśla, że Ziemia jest naszym wspólnym domem. Musimy nauczyć się nim odpowiedzialnie i z troską zarządzać”, skomentował słowa Ojca Świętego Piotr Abramczyk, Prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Całość przemówienia Ojca Świętego w języku włoskim.

Źródło: informacja prasowa.

Fot. Marcin Kadziolka/Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.