Wczoraj na zakończenie spotkania z przedstawicielami firm sektora naftowo-gazowego, papież Franciszek ogłosił stan zagrożenia klimatycznego wzywając do radykalnej transformacji energetycznej.
„W obliczu zagrożenia klimatycznego, musimy podjąć odpowiednie kroki. Inaczej dopuścimy się ciężkiej niesprawiedliwości wobec ubogich i przyszłych pokoleń”, powiedział.
Na spotkaniu w Watykanie Ojciec Święty wezwał dyrektorów generalnych firm naftowych i gazowych, aby wzięli pod uwagę rolę jaką odgrywają ich przedsiębiorstwa w pogłębianiu kryzysu klimatycznego. Powiedział m.in: „Czas ucieka! Nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania. Nie możecie czekać, aż inni zrobią coś pierwsi. Nie możecie stawiać na pierwszym miejscu krótkoterminowych zysków. Kryzys klimatyczny wymaga od nas zdecydowanego działania – tu i teraz”.
Zwracając uwagę na rosnące zainteresowanie młodzieży walką ze zmianami klimatycznymi, papież stwierdził:
„Przyszłe pokolenia mogą odziedziczyć bardzo zrujnowany świat. Nasze dzieci i wnuki nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności naszego pokolenia.Przepraszam, ale chciałbym to podkreślić: oni, nasze dzieci, nasze wnuki nie powinny za to płacić, nie jest rzeczą właściwą, aby ponosiły koszty naszej nieodpowiedzialności. Młodzi ludzie domagają się zmiany: Przyszłość jest nasza – tak krzyczą dziś młodzi ludzie i mają rację!”
Bp. Allwyn D’Silva, biskup pomocniczy Archidiecezji Bombaju, powiedział: „Tutaj, w Indiach, nasi sąsiedzi już cierpią z powodu konsekwencji kryzysu klimatycznego – zwłaszcza monsunowych powodzi. To nie jest kryzys naukowy. To kryzys moralny. Każdy dzień, w którym firmy produkujące paliwa kopalne wiercą w poszukiwaniu ropy i gazu, to kolejna kropla wody, która topi naszych wiernych. W ich imieniu mówimy: to się musi się skończyć”.
„Niedawno polscy biskupi wezwali młodych katolików do szerzenia wiedzy nt. zmian klimatu i motywowania swoich społeczności do podejmowania konkretnych działań. Podejmujemy to wezwanie. Dlatego zapraszamy do włączenia się w obchody tegorocznej Niedzieli Św. Franciszka. Pomożemy wszystkim, którzy czują wezwanie do „ekologicznego nawrócenia” w zorganizowaniu proekologicznych działań w swoich parafiach, szkołach i wspólnotach. Papież podkreśla, że Ziemia jest naszym wspólnym domem. Musimy nauczyć się nim odpowiedzialnie i z troską zarządzać”, skomentował słowa Ojca Świętego Piotr Abramczyk, Prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Całość przemówienia Ojca Świętego w języku włoskim.
Źródło: informacja prasowa.
Fot. Marcin Kadziolka/Shutterstock.