Udostępnij

Para wodna z rury wydechowej. Czy wodór zmieni motoryzację? [PODCAST]

Samochody napędzają naszą cywilizację, ale jednocześnie zatruwają naszą planetę. Co gorsza elektromobilność nie oznacza pełnej zeroemisyjności. Trudno też wyobrazić sobie, że absolutnie wszyscy przesiądą się do transportu publicznego – nawet najlepszego i najnowocześniejszego. Czy w tej sytuacji może nam pomóc wodór? To pytanie, które zadaję w kolejnym odcinku podcastu „Proste pytania o ważne sprawy”.

Samochody napędzane wodorem to tak naprawdę auta elektryczne. Różnica jest taka, że prąd nie pochodzi z baterii, a z ogniwa paliwowego. To taka „mała elektrownia” zastępująca silnik i napędzana wodorem. Z rury wydechowej takiego samochodu wydostaje się z kolei para wodna. Czy mamy więc do czynienia z ekologicznym ideałem? Niestety nie, przynajmniej nie w Polskich warunkach. Produkcja samochodu zawsze wiąże się z produkcją dwutlenku węgla. Do tego w procesie elektrolizy (w którym wodór się wytwarza) potrzebny jest prąd. Z czego? Nad Wisłą głównie z węgla.

– Jeśli prąd elektryczny będziemy pozyskiwać głównie z odnawialnych źródeł, to ogniwo paliwowe w mojej opinii ma szanse na globalny sukces. – mówi profesor Marek Brzeżański z Politechniki Krakowskiej, od lat zajmujący się badaniami nad napędami wodorowymi.

Problemów jest jednak więcej. Jednym z nich są koszty tej technologii, które na razie skutecznie odstraszają producentów od wprowadzania aut na ogniwa paliwowe do salonów. Co więcej, w Polsce kupować takiego samochodu nie ma sensu. Nawet jeśli kupimy wodorową Toyotę Mirai, na tankowanie będziemy musieli dojechać do Berlina. Tam są najbliższe stacje tankowania tego paliwa. Trwa ono dosłownie kilka minut, samochód prowadzi się jak normalne auto z silnikiem spalinowym. Według profesora Brzeżańskiego przełom technologiczny w sprawie wodoru to kwestia czasu. Kiedy ogniwa stanieją, u dilerów będzie można znaleźć auta elektryczne, spalinowe, wodorowe i hybrydy.

– A to dlatego, że przyszłością motoryzacji jest dywersyfikacja źródeł napędu. – przekonuje Brzeżański.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Ralf Candral

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.
Podcast Smoglabu

Najnowszy podcast:

Nasze serie podcastowe:

Słuchaj nas na:

Dołącz do grona osób, świadomych klimatycznie!

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.