Udostępnij

Parlament Europejski ogłasza stan zagrożenia klimatycznego. Chcą by budżet UE sprzyjał ograniczeniu ocieplenia do 1,5°

28.11.2019

W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję, stwierdzającą stan zagrożenia klimatycznego oraz ekologicznego – zarówno w Europie, jak i na świecie. Wobec tego Parlamentarzyści chcą, by Komisja Europejska i poszczególne państwa Wspólnoty działały na rzecz ograniczenia wzrostu średnich temperatur na świecie.

Głosowanie miało miejsca na kilka dni przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym ONZ w Madrycie. COP25, który początkowo miał mieć miejsce w Chile, odbędzie się w dniach 2-13 grudnia. W deklaracji stwierdzającej stan zagrożenia klimatycznego i ekologicznego wezwano ponadto Komisję Europejską, by ta dopilnowała, by istotne wnioski legislacyjne i budżetowe sprzyjały zatrzymaniu wzrostu średnich globalnych temperatur poniżej progu 1,5 stopnia.

Wobec tego w drugiej, osobnej rezolucji, Parlamentarzyści wezwali Unię Europejską, by na nadchodzącym szczycie przedstawiła światu strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku. Wezwano przy tym nową Przewodniczącą Komisji Europejskiej -Ursulę von der Leyen – by do przygotowywanego planu Europejskiego Zielonego Ładu włączony został cel ograniczenia emisji o 55 proc. do 2030 roku.

W rezolucji Parlamentarzyści stwierdzili również, że państwa członkowskie powinny co najmniej podwoić wysokość składek, które wpłacają do międzynarodowego Zielonego Funduszu Klimatycznego. Środki te mają służyć wsparciu państw rozwijających się w ich dostosowywaniu się do zmian klimatycznych. Pilnie wezwano także państwa członkowskie do wycofania wszystkich bezpośrednich i pośrednich dotacji na paliwa kopalne do 2020 roku.

Rezolucja na temat kryzysu klimatycznego została przyjęta 429 głosami, przy 225 głosach sprzeciwu i 19 wstrzymujących się od głosu.  Druga natomiast przy 430 głosach za, 190 przeciw i 34 wstrzymujących się.

 

Źródło: European Parliament

Zdjęcie: Shutterstock/symbiot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.