Udostępnij

Paryżanie przez trzy lata walczyli z deweloperem. Teraz mają ekologiczny ogród

30.09.2019

Jedenasta dzielnica Paryża jest jedną z najgęściej zabudowanych w Europie. Mieszka tam prawie 150 tysięcy osób, a kolejne chcą się sprowadzać. Nic dziwnego – niemal centralna, dobrze skomunikowana z resztą miasta, żywa, pełna restauracji, barów, sklepów. A im więcej osób szuka tam mieszkania, tym bardziej – oczywiście – chcą w niej inwestować deweloperzy. Kilka lat temu upatrzyli sobie działkę zaraz naprzeciwko słynnego cmentarza Pere Lachaise. To wywołało protest mieszkańców. Jak się okazuje, skuteczny.

Z zewnątrz teren wygląda trochę jak squat. Kolorowe napisy przyklejone na wielkiej bramie, graffiti na otaczających go murach. Trudno sobie wyobrazić, jak mogłoby to wyglądać, gdyby planownane osiedle rzeczywiście tam powstało.

 width=

Plany były wielkie: dziewięciopiętrowe bloki z wewnętrznymi i zewnętrznymi boiskami, w piwnicy „domowa” sortownia śmieci, ogródki na dachach. Okna z jednej strony wychodziłyby na ścianę sąsiedniego budynku, a z drugiej na ścianę kościoła. Ale to nie stanowiło dla dewelopera przeszkodą. Teren jest spory, ma aż 6 tysięcy km kwadratowych, można było wypełnić go mieszkaniami, które tak czy siak wyprzedałyby się na pniu. Plan został zatwierdzony przez merostwo, które przyznawało, że mieszkań w tej części Paryża brakuje.

Dlatego w 2016 roku zamknięto istniejący tam do tej pory teren z boiskiem i miejscem do treningu innych sportów.

Mieszkańcy postanowili zaprotestować wobec betonowaniu ich dzielnicy. W najbliższej okolicy nie ma wielu terenów zielonych, do parku trzeba podjechać kilka stacji metrem. Najbardziej zadrzewioną częścią jest cmentarz – zresztą najbardziej znany w całej francuskiej stolicy, więc okupowany przez turystów, szukających grobów Jima Morrisona, Honoriusza Balzaka czy Fryderyka Chopina.

Przepychanki między zwolennikami i przeciwnikami budowy trwały trzy lata. W końcu, a maju 2019, merostwo ogłosiło, że osiedle nie powstanie.

Co teraz dzieje się na spornym terenie?

Powstał tam TEP Menilmontant. TEP, czyli Terre D’Ecologie Populaire, ziemia popularnej (wspólnej) ekologii. Menilmontant to nazwa ulicy, przy której się znajduje. Na miejscu są kury, które przez cały dzień są na wolnym wybiegu, a wieczorem wracają do drewnianego kurnika. Obok nich ustawiono kompost, gdzie mieszkańcy mogą wyrzucać odpady bio. Tym kompostem jest później nawożony wspólny ogród, który powstał z drugiej strony terenu.

Na środku placu ustawiono siedziska ze słomy, palet i drewniane miejsca piknikowe. Jest namiot z napojami i grillem, który można sobie wypożyczyć. Na płocie rozwieszone są informacje o recyklingu i segregowaniu odpadów – oczywiście zapewniono też specjalne kosze. W TEP organizowane są warsztaty, zajęcia sportowe, koncerty, degustacje, kino plenerowe, kolacje składkowe dla całej okolicy. Wszystko to budowało i porządkowało kilkudziesięciu ochotników, wolontariuszy.

TEP w założeniu ma integrować i edukować – szczególnie w tematach ekologicznych, dlatego w jego tworzenie zaangażowały się również fundacje zajmujące się zmianami klimatu oraz środowiskiem (np. Action Climat, czy Les Amis de la Terre, czyli Przyjaciele Ziemi). Każdy może tam wejść i posiedzieć czy wziąć udział w prowadzonych akurat warsztatach.

Prace ciągle trwają, przestrzeń dopiero zaczyna nabierać kształtów. A już w weekendy przesiadują tam tłumy paryżan. Na Facebooku osoby zaangażowane w TEP piszą: „Jesteśmy niezależnym projektem, który pokazuje uczciwą i ekologiczną wizję Paryża jutra”.

Nam się taka wizja bardzo podoba.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.