Udostępnij

Usłyszeli, że liście jadą do Wrocławia, a deski do Warszawy. Postanowili to wykorzystać [FILM]

18.12.2022

Przez dwadzieścia lat podróżowali po świecie, a ten wymarzony kawałek ziemi znaleźli finalnie w swoim rodzinnym miasteczku. Na ponad dwu hektarowej łące w Lądku Zdroju, Gosia i Bogdan udowadniają, że w duchu prostoty i permakultury można wybudować sobie własny raj. O swoich doświadczeniach opowiadają na warsztatach i festiwalach w całej Polsce, a także nam, w kolejnym odcinku cyklu Można Inaczej. 

Jedyni ludzie, jakich znam, którzy w ogóle nie generują śmieci, nie chodzą do sklepów spożywczych. Pracowici, uśmiechnięci, z misją przypominania nam o naturalnej łączności z Matką Ziemią” – to pierwsze słowa, jakie przeczytałam kiedykolwiek o tej wyjątkowej parze, opublikowane na stronie festiwalu Zielona Ślęża. 

W cyklu MOŻNA INACZEJ pokazujemy ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza.

Spotkaliśmy się w ich raju chwilę po sierpniowych nawałnicach, jakie dotknęły Dolny Śląsk. W lecie spali pod chmurką lub w namiocie, a podczas tak trudnych warunków, nocowali w niewielkim, wynajętym mieszkaniu.

– Zaczęliśmy inaczej niż zwykle się robi, bo zamiast najpierw wybudować sobie domek, zajęliśmy się ogrodem, składzikiem i ochroną zwierząt – śmieje się Gosia.

Wiele rzeczy robią inaczej, niż to, co określiłabym mianem “zwyczajnie”. Przez około dziesięć lat pracowali w różnych firmach we Włoszech. Niemalże z dnia na dzień podjęli decyzję, by zająć się poważniej rolnictwem. Wokół znalezionej przez nich łąki spotyka się uprawę konwencjonalną, a oni poszli w ogród permakulturowy. Byli przyzwyczajeni do wolności dzikiej przyrody, a do Polski wrócili w trakcie covidowego lockdownu. Istniejące na ich działce budowle i grządki powstawały dzięki temu, że Bogdan odzyskiwał za darmo liście, czy deski. Dowiedział się, że liście są przewożone do odległego o 100 km Wrocławia – tylko po to, żeby zostały tam zutylizowane. Deski natomiast musiały przejechać ponad 400 km w okolice Warszawy. Po pierwszym szoku związanym z zaobserwowanym marnotrawstwem postanowił to wykorzystać.

Permakultura – czym jest?

Trzy podstawowe zasady etyki permakultury to: dbaj o Ziemię, dbaj o ludzi i bierz tylko swój sprawiedliwy udział oddając nadwyżki. Pojęcie permakultury zostało stworzone przez Billa Mollisona i Davida Holmgrena w połowie 1970 r. i stanowi rezultat poszukiwań nowego podejścia do projektowania. Nazwa jest połączeniem dwóch angielskich słów – permanent, czyli ciągły, stały i agriculture – uprawa, rolnictwo.  

W najprostszym rozumieniu to zbiór praktyk polegających na świadomym projektowaniu przestrzeni, które charakteryzują się różnorodnością, stabilnością oraz zdolnościami regeneracji właściwymi dla systemów naturalnych. Tworzone w ten sposób ekosystemy mają zdolność do podtrzymywania życia roślin, zwierząt i człowieka, jednocześnie odbudowując glebę, oczyszczając wodę i powietrze oraz dostarczając żywności i wszystkich elementów niezbędnych do regeneracji. 

Australijscy biolodzy zaproponowali tym samym zupełnie nowe podejście do prowadzenia ogrodów i działek. Punktem wyjściowym jest idea uprawy roślin, które naturalnie występują w danym klimacie i wykorzystania surowców, służącym najlepiej środowisku naturalnemu. Ziemi nie niszczy się przekopywaniem, sprzętem, ani środkami chemicznymi. Zwierzęta nie są traktowanie jako szkodniki, a resztki organiczne nie jak śmieci, lecz wzbogacenie podłoża. 

Najpierw raj wewnątrz siebie

Nasi rozmówcy sami odwiedzili mnóstwo ogrodów permakulturowych w Europie i Polsce. Dzięki temu nauczyli się pracy z ziemią. – Każdy może zrobić swój własny raj. Z drugiej strony, nie każdy musi od razu zostać rolnikiem. Najpierw można odwiedzać takie miejsca, jak nasze i szukać własnej inspiracji lub po prostu wspierać małe, świadome gospodarstwa poprzez kupowanie produktów. To, co spotykamy w sklepach i to,  co widzimy na większości pól, prowadzi do destrukcji naszej i innych żywych istot – wyjaśnia Gosia.

– Każdy z nas ma inny talent i najpiękniejsze jest to, że możemy się wymieniać. Niemniej, piękne w permakulturze jest to, że pracy jest więcej na samym początku tworzenia ogrodu. Później niekoniecznie, więc naprawdę wszyscy są w stanie się tego nauczyć – dodaje Bogdan.

Podkreślają jednak, że nie da się stworzyć raju na zewnątrz, dopóki nie wyrośnie on wewnątrz człowieka. Bo prawdziwy luksus to czyste powietrze, czysta woda i czyste jedzenie, a raj to nie miejsce, lecz stan świadomości.

Zdjęcie: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.