Udostępnij

PGG zapowiada sprzedaż miału. „Efektem będzie pogorszenie jakości powietrza”

03.09.2022

W najbliższych dniach ofertę sklepu internetowego Polskiej Grupy Górniczej zasilić mają miały, czyli paliwa do niedawna zakazane za sprawą norm jakości przyjętych dla sprzedawanych paliw stałych. Firma deklaruje, że stanie się tak jedynie, gdy przedłużone zostanie zawieszenie wspomnianych przepisów. Aktywiści antysmogowi ostrzegają, że palenie miałem wpłynie negatywnie na jakość powietrza.

„Już w najbliższych dniach na www.sklep.pgg.pl pojawi się miał, który ma wielu zwolenników, nie tylko w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale i wśród gospodarstw domowych” – poinformowała na swoich stronach w środę Polska Grupa Górnicza. „Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miał węglowy to stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny” – podkreśla PGG.

Zapowiedzi wzbudziły niepokój m.in. wśród aktywistów antysmogowych, którzy obawiają się pogorszenia jakości powietrza.

Zawieszenie norm dla paliw stałych zostanie przedłużone?

Spółka podkreśla w rozmowie z portalem slaskibiznes.pl, że produkt trafi do oferty jedynie w przypadku przedłużenia „zawieszenia wymogów jakościowych dla paliw stałych”. Taką deklarację podaje również RMF FM.

O co chodzi? Pod koniec czerwca przyjęto rozporządzenie, w którym zawieszono wprowadzone w 2020 roku normy jakości dla sprzedawanych paliw. Zawieszenie obowiązywało co prawda 60 dni, ale kroki PGG sugerują, że może dojść do przedłużenia. W piątek do ustawy o źródłach ciepłach wprowadzono poprawkę, która zawiesza normy na dwa lata. Sprawi ona, że palenie miałem będzie legalne. Ustawę przyjął Sejm, a teraz czeka na zatwierdzenie w Senacie.

Miał i „ekomiał” w sklepie PGG

Wprowadzenie miału do oferty, jak już pisaliśmy, uzależniono od przedłużenia „zawieszenia” norm dla węgla. W samym sklepie PGG możemy już jednak dostrzec zmianę. Miał nie jest w tej chwili dostępny dla kupujących, ale można już przyjrzeć się ofercie.

Na stronie widzimy dwa produkty, zawierające w nazwie frazę „miał”. Pierwszy z nich to „Miał 21-24 Staszic Wujek”, który według opisu miałby kosztować 1105 złotych brutto za tonę. Drugi to „Greenpal Ekomiał”. Cena zamieszczona przy produkcie wynosi 1305 złotych brutto za tonę.

Palenie miałem w „kopciuchach”. „Efektem tego będzie pogorszenie jakości powietrza”

“Faktem jest, że jest to paliwo przeznaczone do tzw. kopciuchów, nie do nowoczesnych kotłów węglowych 5. klasy. Wracamy więc do źródła problemu fatalnej jakości powietrza w Polsce. Czyli do zimowego smogu, który bierze się głównie stąd, że w przestarzałych kotłach spala się marnej jakości paliwo. W tym przypadku obydwa warunki będą spełnione, ponieważ nie ma wątpliwości, że to paliwo znacznie gorszej jakości” – mówi SmogLabowi Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego.

”Efektem tego będzie pogorszenie jakości powietrza w nadchodzącym sezonie grzewczym. Jeśli miał będzie w sprzedaży, to z pewnością znajdą się chętni na zakup. Wielu właścicieli kotłów jest zdesperowanych przed zimą, widząc obecne ceny węgla” – podkreśla aktywista.

“Moim zdaniem nieuczciwe jest wprowadzanie w tym przypadku nazwy z przedrostkiem ‘eko’. To sugeruje, że mamy do czynienia z czymś ekologicznym, zielonym. Wprowadza to zwyczajnie klientów w błąd” – mówi nam Nagalewski.

_

Zdjęcie: Sebastian_Photography / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.