Udostępnij

Pierwsi zatrzymani ws. Czystego Powietrza. Komunikat europejskich śledczych

24.06.2026

Prokuratura Europejska włączyła się w głośną sprawę nadużyć w programie dotacyjnym Czyste Powietrze. W poniedziałek na jej wniosek zatrzymano dwóch podejrzanych o oszustwo na 795 tys. euro – czyli ponad 3,4 mln zł. Większą część tej kwoty stanowią pieniądze unijne. Europejskie organy ścigania zapowiadają, że to dopiero początek.

Jak poinformowała 24 czerwca 2026 r. Prokuratura Europejska (EPPO) z biura w Katowicach, funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby w ramach śledztwa dotyczącego podejrzenia oszustwa przy dofinansowaniach z Czystego Powietrza.

Szacowana szkoda to 795 tys. euro (3,4 mln zł), z czego 628 tys. euro (2,7 mln zł) to środki Unii Europejskiej. Program jest współfinansowany z budżetu UE i właśnie dlatego sprawą zajęli się europejscy śledczy.

Schemat: spółki, pełnomocnik i ponad 40 oszukanych właścicieli

Z komunikatu EPPO wyłania się mechanizm, który SmogLab wielokrotnie opisywał na swoich łamach. Jeden z podejrzanych był przedstawicielem dwóch spółek realizujących inwestycje w ramach Czystego Powietrza. Drugi działał jako ich agent – pomagał wyszukiwać właścicieli domów zainteresowanych dofinansowaniem, a jednocześnie występował jako pełnomocnik tych samych właścicieli przy zawieraniu umów ze spółkami. Innymi słowy: ten sam człowiek reprezentował obie strony transakcji.

Według ustaleń śledztwa w okresie od kwietnia 2023 r. do stycznia 2025 r. obaj podejrzani, działając wspólnie, mieli celowo wprowadzić w błąd ponad 40 właścicieli nieruchomości oraz instytucje zarządzające pieniędzmi tj. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Łodzi i Opolu.

Prace, na które przyznano dotacje, zdaniem prokuratury w ogóle nie zostały wykonane albo zrealizowano je tylko częściowo.

Jak podaje EPPO, „zarówno instytucje zarządzające środkami, jak i właściciele nieruchomości ponieśli znaczne straty finansowe”. To dokładnie ten scenariusz, przed którym od dawna ostrzegali eksperci: bez umów trójstronnych i realnej kontroli pieniądze przekazywane wykonawcom „znikają”, a stratni zostają najsłabsi uczestnicy programu. W skrajnych przypadkach puka do nich państwowy windykator domagając się zwrotu pieniędzy, których taka osoba nigdy nie dostała.

Prokuratura Europejska: to jedna z wielu spraw ws. programu

W miejscach zamieszkania podejrzanych przeprowadzono przeszukania i zabezpieczono dowody na nośnikach cyfrowych. Po przesłuchaniu obaj zostali zwolnieni i objęci dozorem policji, zastosowano wobec nich również poręczenie majątkowe.

Jak czytamy na stronach europejskiego organu, śledztwo powierzono Komendzie Powiatowej Policji w Namysłowie, a w przeszukaniach uczestniczyli też funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Obu podejrzanych obowiązuje domniemanie niewinności do czasu prawomocnego wyroku.

Co ciekawe EPPO zaznacza wprost, że „sprawa ta jest jedną z wielu prowadzonych przez EPPO w związku z programem Czyste Powietrze”.

To była tylko kwestia czasu?

O nieprawidłowościach w Czystym Powietrzu pisaliśmy wielokrotnie, na długo zanim CBA weszło do ministerstw, a Prokuratura Europejska zaczęła zatrzymywać podejrzanych.

W tekście Pusta kasa w Czystym Powietrzu. Za błędy zapłacą najubożsi opisaliśmy, jak konstrukcja programu obciąża skutkami nadużyć najuboższych beneficjentów oraz jak Polsce grozi utrata miliardów złotych unijnych dotacji.

Skala śledztwa EPPO – obejmującego okres od stycznia 2022 r. aż po luty 2026 r., a więc rządy PiS i obecnej koalicji – pokazuje, że problem dawno przestał być sprawą pojedynczych „kreatywnych” wykonawców. To kwestia systemowa, a poniedziałkowe zatrzymania są najpewniej dopiero pierwszą z wielu odsłon.

Zdjęcie tytułowe: EPPO (domena publiczna)

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Zastępczyni redaktora naczelnego SmogLabu. Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Z portalem związana od 2021 roku. Wcześniej redaktorka Odpowiedzialnego Inwestora. Pisze głownie o zdrowiu, żywności, lasach, gospodarce odpadami i zielonych inwestycjach.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Współzałożyciel SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.