Udostępnij

Pierwsze komentarze po wygranej Joe Bidena. „Powrót USA do gry o klimat jest bardzo ważny”

08.11.2020

„Jeśli USA, Unia Europejska, Chiny będą pracować razem, będzie można rozszerzyć te działania na cały świat. To nie jest kwestia wyłącznie krajowych emisji gazów cieplarnianych w USA. Tu chodzi o pozycję Stanów Zjednoczonych jako światowego przywódcy” – ocenił w „Guardianie” Todd Stern, który zajmował się polityką klimatyczną w administracji Baracka Obamy. Joe Biden, który zostanie 46. prezydentem USA zapowiada powrót do Porozumienia Paryskiego i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Joe Biden w swoim programie wyborczym zapowiadał realizację planu gospodarczego wartego dwa biliony dolarów, który ma pomóc osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku. Do 2035 roku elektryczność w USA ma pochodzić z innych źródeł niż węgiel. Biden obiecuje powrót do Porozumienia Paryskiego, które ustępujący ze stanowiska Donald Trump wypowiedział w ubiegłym roku.

4 listopada 2020, przez decyzję Trumpa, Stany Zjednoczone wystąpiły z Porozumienia.

“Biden chce powrotu do ustaleń z Paryża, ale też obiecuje zerowe emisje do 2050, skupiając się jednak na bardziej agresywnych celach do 2030 roku. Nie tylko dla USA, ale też przekonując Chiny i innych emitentów do opracowania ambitnych celów kliamtycznych” – skomentował w „Guardianie” Paul Bledsoe, który doradzał w sprawach klimatu byłemu prezydentowi Billowi Clintonowi. „To dopiero początek tego, co zapowiada się na niezwykle ambitny międzynarodowy program klimatyczny Bidena, próbujący nadrobić czas za stracone lata Trumpa i zapobiec destabilizacji klimatu” – dodał.

„W Porozumienie Paryskim nie chodzi już tylko o porozumienie. Chodzi o zwiększanie ambicji klimatycznych kolejnych krajów” – mówi Nathaniel Keohane z Environmental Defense Fund. „Powrót USA do gry, zamiast przyglądania się jej z boku, jest niezwykle istotny” dodał.

Planowane przez Bidena „zielone wyjście” z kryzysu związanego z COVID-19, zmniejszą emisje w USA w ciągu najbliższych 30 lat o około 75 gigaton dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Obliczenia przeprowadzone przez Climate Action Tracker pokazują, że ta redukcja wystarczyłaby, aby uniknąć wzrostu temperatury o około 0,1°C do 2100 r.


„Każdy, kto choć trochę przejmuje się klimatem, odetchnął z ulgą, kiedy stało się jasne, że Trump przegrywa” – mówi Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej. „Jednak przed nowym prezydentem i demokratami trudna droga. Mogą poprawić zdemolowane regulacje środowiskowe, zmienić sposób zarządzania kluczowymi agencjami, poprzez postawienie na ich czele pro-klimatycznych szefów” – dodaje. Jak zaznacza, Biden będzie musiał odbudować zaufanie społeczności międzynarodowej i pokazać, że na klimacie naprawdę mu zależy – a nie tylko, że jest w tym obszarze lepszy od poprzednika.

„Ameryka trawiona kryzysem zdrowotnym, społecznym i politycznym zyskuje szansę pokazania światu, że dbałość o środowisko, klimat i gospodarkę mogą iść w parze” – komentuje dr Paulina Sobiesiak-Penszko, Kierowniczka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Kryzysu Klimatycznego w Instytucie Spraw Publicznych.

Joe Biden jeszcze w trakcie kampanii zapowiedział, że podpisze Porozumienie pierwszego dnia swojej kadencji. Potwierdził to również po ogłoszeniu wygranej. Do Białego Domu wprowadzi się 20 stycznia 2021.

Zdjęcie: Matt Smith Photographer/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.