Udostępnij

Walijski parlament przegłosował deklarację zagrożenia klimatycznego. Londyński przyjął deklarację bez głosowania

02.05.2019

Walijskie zgromadzenie ustawodawcze potwierdziło w środę wcześniejszą deklarację rządu o ogłoszeniu stanu zagrożenia klimatycznego. Posłowie podkreślali po głosowaniu, że to bardzo dobry krok, ale muszą teraz pilnować, by nie oznaczał jedynie „rebrandingu” obecnej polityki. W ten sam dzień wniosek laburzystów o ogłoszenie zagrożenia klimatycznego został bez głosowania zaaprobowany przez parlament w Londynie. Jest to jednak na razie jedynie symboliczny gest.

Deklarację przegłosowano miażdżącą większością 38 do 2.

Lesley Griffiths, która odpowiada za energię, środowisko oraz sprawy wiejskie [połączenie dwóch pierwszych w jeden resort zwraca uwagę], mówiła, że polityka walijskich władz zostanie teraz zrewidowana tak, by realizować tę deklarację. Podkreślała też, że dzięki temu walijski parlament stał się pierwszym krajowym ciałem ustawodawczym, który ogłosił stan zagrożenia związanego ze zmianami klimatu. Opozycja podważała dotychczasowe wysiłki i zwracała uwagę, że przynajmniej część pozornie nowych deklaracji dotyczy spraw, które są już zawarte w różnych dokumentach i planach rządu.

W ten sam dzień brytyjski parlament zdecydował się bez głosowania przyjąć wniosek laburzystów, którzy domagali się zadeklarowania stanu zagrożenia klimatycznego. Do samego wniosku z dystansem odnosił się jednak minister środowiska Michael Gove, który mówił, że rzeczywiście znajdujemy się w stanie zagrożenia, ale do wniosku się dystansował.

Zapowiedział jednocześnie podjęcie działań i nowe legislacje, ale deklaracje były tak rozmyte, że niekoniecznie musi coś z tego wynikać. Tym bardziej, że samo przyjęcie wniosku jest raczej gestem symbolicznym, który „wskazuje wolę Izby Gmin”, ale nie jest dla rządu wiążący, ani nie zmusza go do wdrażania nowych przepisów oraz rozwiązań.

Inicjator wniosku Jeremy Corbyn podkreślał jednak, że jest to duży krok naprzód.

Fot. Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.