Udostępnij

Pierwszy raz od 30 lat w Wielkiej Brytanii ma powstać kopalnia węgla

07.10.2020

W brytyjskim hrabstwie Cumbria może powstać nowa kopalnia węgla kamiennego. Projekt od początku wzbudzał kontrowersje: zarówno wśród obrońców klimatu, jak i krytyków brytyjskiej polityki energetyczno-klimatycznej. Właściciel zapewnia, że kopalnia posłuży wydobyciu jedynie na potrzeby przemysłu – nie energetyki – a zgodnie z decyzją sądu będzie musiała zostać zamknięta do 2049 roku. Inwestycję może jeszcze zablokować rząd.

Przed kilkoma dniami radni w brytyjskim hrabstwie Cumbria udzielili zgody na budowę nowej kopalni węgla kamiennego. Surowiec – według projektu – będzie wydobywany spod dna Morza Irlandzkiego, a jego celem będzie zaopatrywanie lokalnego przemysłu metalurgicznego. Planowane wydobycie to 2,7 mln ton węgla rocznie.

Brytyjskie media podkreślają, że będzie to pierwsza tego rodzaju inwestycja od 30 lat – poczyniona w czasie, gdy kraj odchodzi od węgla, zmierzając w kierunku neutralności klimatycznej. Ostatnia kopalnia głębinowa została tam zamknięta przed pięcioma laty, natomiast odkrywkowa – kilka miesięcy temu.

Według relacji „Guardiana” inwestycji od początku sprzeciwiali się aktywiści klimatyczni Extinction Rebellion, wskazujący na emisje CO2 niezgodne z celami klimatycznymi kraju. Po kontroli sądowej – już po zaakceptowaniu przez radnych dwóch wcześniejszych wersji projektu – spółka wydobywcza musiała zmienić wniosek o pozwolenie, w wyniku czego obiekt będzie mógł działać jedynie do 2049 roku.

Wypowiadający się w mediach przedstawiciele spółki West Cumbria Mining argumentują, że wydobycie węgla służyć będzie zaspokojeniu potrzeb lokalnego przemysłu metalurgicznego. Ponieważ dziś jest on zasilany węglem importowanym m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Australii, inwestycja miałaby nie wpłynąć dodatnio na emisje CO2 kraju.

Tłumaczenia nie przekonują jednak aktywistów m.in. Extinction Rebellion, którzy na początku października protestowali przeciwko decyzji lokalnych władz. Wcześniej swoje obiekcje, związane z koniecznością redukcji emisji CO2, zgłaszała m.in. grupa naukowców Scientists for Global Responsibility.

Komentatorzy na Wyspach zwracają uwagę, że projekt może teraz zablokować Robert Jenrick, który w brytyjskim rządzie odpowiada za sprawy mieszkalnictwa i samorządu lokalnego. We wrześniu taki los spotkał projekt kopalni odkrywkowej w hrabstwie Northumberland.

_

Zdjęcie: Shutterstock/iurii

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.