Udostępnij

Pierwszy w historii klimatyczny szczyt młodych. Reprezentantka Polski to 25-letnia prawniczka

20.09.2019

W weekend poprzedzający Szczyt Klimatyczny w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ spotkają się najpierw młodzi aktywiści. Mają zaproponować swoje rozwiązania i dzięki temu móc realnie zaangażować się w decyzje podjęte podczas szczytu. W wydarzeniu Youth Summit, które ONZ określa mianem “historycznego”, bierze udział Polka – Maja Starosta.  25-latka opowiada nam, jak z Wrocławia i Warszawy trafiła do Nowego Jorku przez… Serbię.

Youth Summit odbędzie się w sobotę 21 września. Szczyt klimatyczny dla młodzieży zgromadzi młodych aktywistów, innowatorów, przedsiębiorców i decydentów, którzy są zaangażowani w walkę ze zmianami klimatu w tempie i skali potrzebnej do sprostania temu wyzwaniu. Będzie on ukierunkowany na działanie międzypokoleniowe i integracyjne, z równą reprezentacją młodych liderów ze wszystkich środowisk – czytamy na stronie organizacji.

Maja Starosta jedzie tam jako zwyciężczyni tak zwanego zielonego biletu. O opłacony green ticket mógł aplikować każdy chętny, ale wygrywał go jeden reprezentant z każdego wytypowanego kraju. Jak mówi nam 25-latka, na spotkanie ma przyjechać duża reprezentacja globalnego południa – Pakistanu, Indii, Ameryki Południowej.

“Myślę, że organizatorzy chcieli mieć reprezentantkę Polski, ze względu na politykę klimatyczną naszego rządu, chcąc ją poznać z innej perspektywy, bardziej obywatelskiej niż politycznej” – uważa.

Uczestnicy młodzieżowego szczytu biorą udział w panelach dyskusyjnych, debatach, warsztatach, także z przedstawicielami dużych firm i korporacji. “Mam wrażenie, że szef ONZ António Guterres jest osamotniony w wizji podejmowania odważnych decyzji i konkretnych działań, a tego żądają młodzi, więc wie, że to wsparcie jest mu potrzebne” – ocenia Starosta, zapowiadając, że podczas szczytu ma powstać klimatyczna deklaracja młodych oraz propozycja porozumienia dla polityków.

Maja Starosta jest absolwentką prawa. Na początku swojej kariery interesowała się głównie prawami człowieka i prawami pracy, ale uznała, że w kontekście drastycznych zmian klimatycznych nawet te są mniej istotne. Pracowała na stażu w organizacji ClientEarth. Teraz mieszka w Serbii, gdzie w ramach programu „Pioneers into Practice” pomaga tworzyć tam centrum szkoleniowe m.in. dla pracowników przemysłu węglowego.

Cel: wyjść ze swojej bańki

Program organizuje instytut Climate-KIC, zapraszając młodych ludzi z całej Europy, zajmujących się problemami środowiska. Następnie uczestnicy są wysyłani na miesiąc lub dwa do pracy zagranicą. Mają w ten sposób poznawać problemy innych krajów, inspirować się ich rozwiązaniami i przenosić je dalej. Tak Maja trafiła do Belgradu.

“Mój szef zakłada elektrownię słoneczną, a obok partnerską instytucję w postaci centrum szkoleniowego gospodarki niskowęglowej. Ludzie, którzy pracują aktualnie w sektorze węglowym, mogą tu zdobyć nowe kwalifikacje, pozwalające im na zmianę pracy, wymaganą przez transformację kraju na bardziej przyjazny klimatowi” – opowiada 25-latka.

“Cały projekt Climate-KIC polega na tym, żeby każdy stażysta wyszedł ze swojej bańki zawodowej i nauczył się innych działek. Ja na przykład nie znam prawa serbskiego, Serbia nie jest w Unii, ale byłam tu odpowiedzialna za research i przygotowanie ram całego programu. Sprawdziłam, jak sytuacja wygląda w krajach zachodnich, rozmawiałam z tutejszymi mieszkańcami; pytałam, co według nich powinno zostać wdrożone w takim centrum, jakich szkoleń oczekują” – dodaje.

Punkt zwrotny na wakacjach

Maja dołączyła do ClientEarth w listopadzie zeszłego roku, zimą rozpoczęły się strajki klimatyczne. Wtedy już wiedziała, że chce iść taką ścieżką zawodową, ale punkt zwrotny w myśleniu zaliczyła podczas wakacji w Indiach:

“Tak bardzo nie mogłam tam oddychać… Jak sobie pomyślałam, że takie temperatury są codziennością ludzi, którzy nie mają nawet pieniędzy na klimatyzację, stało się to moim koszmarem. Później byłam w Portugalii, chciałam tam zobaczyć pewien wodospad, ale okazał się kompletnie suchy. Wszystko się we mnie skumulowało i pomyślałam, że walka o klimat to najważniejsza rzecz”

Jak opowiada nam wrocławianka, Serbia ma lepszy miks energetyczny niż Polska (55 procent stanowi węgiel), ale pozostałe 45 procent to niemal w pełni elektrownie wodne, które nie są wydajne – ani dla człowieka, ani środowiska.

“Elektrownie wodne zmieniają bieg rzeki, zaburzają migracje ryb, zatrzymują wodę. Niektóre z nich są tak zbudowane, że ludzie, którzy powinni być zaopatrzeni w wodę, wcale jej nie dostają. Są też za małe, żeby dostarczać wystarczająco energii, bo rzeki nie mają już takiej mocy jak kiedyś. Jednocześnie Serbowie wciąż bywają nieufni wobec energii ze słońca i wiatru, a to idealny kraj na tego typu rozwiązania. Dlatego jest tu duże pole do działania” – wyjaśnia.

Po powrocie z Serbii Maja jedzie na staż do Komisji Europejskiej, gdzie tak jak w ClientEarth, będzie zajmować się bioróżnorodnością; dokładnie rewizją krajów członkowskich pod kątem osiągnięcia celów w tym temacie.

“Prawa człowieka są bardzo ważne i dlatego się nimi zajmowałam, ale klimat ma na nie ogromny wpływ. Taka jest prawda: na pierwszym miejscu plasuje się planeta, człowiek to dopiero kolejne ogniwo. Jak ktoś rozumie, na czym polegają zmiany klimatu, dobrze wie, że nie ma nic ważniejszego” – podsumowuje.

FOT: Archiwum prywatne

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.