Udostępnij

Pingwiny cesarskie w tarapatach. Przez zmiany klimatu mogą praktycznie wyginąć do końca wieku

13.11.2019

Naukowcy z amerykańskiego Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) ostrzegają, że jeśli nie uda się powstrzymać zmian klimatycznych, coraz trudniej będzie spotkać pingwiny cesarskie, będące jednymi z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli arktycznych nielotów. To jednak nie wszystko: w najgorszym scenariuszu do końca wieku mogą one praktycznie wyginąć, tracąc nawet 86 proc. populacji.

Wyniki badań naukowców z WHOI ukazały się przed kilkoma dniami w czasopiśmie Global Change Biology. Autorzy, którzy przez lata badali populację pingwinów cesarskich, podkreślają że ich przetrwanie jest ściśle związane ze stanem antarktycznego lodu – stanowiącego dla nich bazę w trakcie budowania kolonii oraz wychowywania potomstwa. Mało tego: lód ten musi spełniać określone warunki, dotyczące m.in. odległości od morza, co nie ułatwia założenia kolonii w sytuacji kurczących się połaci lodu.

W związku z tym badacze przeanalizowali możliwe scenariusze zmian klimatycznych i ich wpływu na lodowce Antarktydy, odnosząc je do głównych założeń Porozumienia Paryskiego. Oparli się przy tym na modelach prognozujących skutki zmian klimatu, przygotowane przez amerykańskie centrum badań fizyki atmosfery National Center for Atmospheric Research (NCAR). Przypomnijmy: wspomniane porozumienie zakłada, że wspólnymi siłami powinniśmy zatrzymać wzrost średnich temperatur na planecie na poziomie nie większym niż 2 stopnie (względem stanu sprzed rewolucji przemysłowej), przy czym najlepiej byłoby starać się o zatrzymanie wzrostu na poziomie 1,5 stopnia.

Ile może zdziałać człowiek?

Jak te starania mają się do sytuacji pingwinów? Otóż na postawie przeprowadzonych  analiz badacze stwierdzili, że:

  1. W przypadku wzrostu średnich temperatur o 1,5 stopnia – co jest ambitniejszym celem Porozumienia Paryskiego – do 2100 roku utraconych zostanie 5 proc. antarktycznego lodu, co przełoży się na śmierć ok. 31 proc. populacji pingwinów cesarskich;
  2. Przy zatrzymaniu wzrostu na poziomie 2 stopni – mniej ambitny cel Porozumienia – straty ilości lodu potroją się, z czym będzie się wiązać obumarcie 44 proc. populacji;
  3. Przy braku jakichkolwiek działań – co może przełożyć się może na wzrost średnich temperator o nawet 5-6 stopni – wymrzeć może między 80 a 86 proc. pingwinów cesarskich, co określono mianem ich praktycznego wymarcia.

„Jeśli globalny klimat będzie się ocieplał w obecnym tempie, spodziewamy się, że pingwiny cesarskie żyjące na Antarktydzie dotknie 86-procentowy spadek populacji do 2100 roku” – powiedziała Stephanie Jenouvrier, ekolog morska z Woods Hole Oceanographic Institution i główna autorka badań. „W tym [najgorszym – SM] scenariuszu pingwiny pewnie zmierzają w kierunku wyginięcia w następnym stuleciu” – podkreśliła.

 

Dostęp do pełnej treści publikacji naukowej można uzyskać tutaj.

Źródło: Woods Hole Oceanographic Institution

Zdjęcie: Shutterstock/vladsilver

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.