Udostępnij

Piwo będzie bardziej przyjazne dla klimatu? Startup z USA pomoże odzyskiwać CO2

04.09.2020

Technologia wychwytywania CO2, ze względu na koszty, była do tej pory dostępna głównie dla dużych przedsiębiorstw. Inżynierowie z amerykańskiego start-upu Earthly Labs opracowali jednak urządzenie, które pozwoli zbierać gaz cieplarniany także w przypadku mniejszych browarów. A odzyskany CO2 posłuży do… gazowania piwa.

Na korzyść rozwiązania z USA przemawiać ma przede wszystkim cena, która – jak twierdzą twórcy urządzenia – pozwoli mniejszym browarom na wychwyt CO2 i wykorzystanie go we własnych procesach produkcyjnych. Duże ilości dwutlenku węgla powstają bowiem w trakcie procesów fermentacji, jednak do tej pory jedynie większe przedsiębiorstwa mogły sobie pozwolić na aparaturę wychwytującą gaz.

Inżynierowie z Earthly Labs mają nadzieję, że uda im się zrewolucjonizować działalność małych browarów. Dzięki wychwytywaniu CO2 mogłyby one oszczędzać środki, które do tej pory wydawały właśnie na kupno dwutlenku węgla – niezbędnego, by nadać piwu właściwości napoju gazowanego.

Czytaj także: Emisje i stężenia CO2. Co trzeba wiedzieć, żeby zrozumieć zmianę klimatu?

Jak podaje branżowy portal Craft Brewing Business, browary rzemieślnicze w USA to około 20 tys. źródeł emisji dwutlenku węgla, który zazwyczaj trafia do atmosfery. Earthly Labs zapewnia, że dzięki jego rozwiązaniu firmy mogą ograniczyć swoje emisje o 50 proc. i zaoszczędzić rocznie tysiące dolarów.

„Obieg zamknięty” się opłaci?

Do tej pory Earthly Labs podjęła współpracę z kilkoma mniejszymi browarami w USA, gdzie testowana jest technologia wychwytywania CO2. Jednym z nich jest firma (512), której szefostwo nie kryje entuzjazmu w związku z nowym rozwiązaniem. „Zrównoważona produkcja zawsze była dla mnie ważna. (…) Myślę, że ta technologia wiele znaczy dla małych browarów i branży w ogóle. Dzięki niej możemy troszczyć się o to, co dodajemy do produktu” – mówi Kevin Brand, właściciel browaru.

Urządzenie o nazwie CiCi (skrót od wychwytywania węgla) ma wielkość lodówki i kosztuje w przybliżeniu 100 tys. dolarów. Firma szacuje, że dla przeciętnego browaru inwestycja zwróci się po kilku latach. To zależy jednak od cen gazu (w tym nałożonych na niego podatków) i tego, czy uda się go sprzedać.

Czytaj także: Islandzka elektrownia zamienia dwutlenek węgla w „kamień”

Entuzjaści nowego rozwiązania mają nadzieję, że nadwyżka gazu będzie mogła trafiać do innych firm, które potrzebują go do procesów produkcyjnych. Zwiększyłoby to opłacalność inwestycji w aparaturę wychwytującą CO2.

„Browary wytwarzają znacznie więcej dwutlenku węgla niż to, co faktycznie mogą wykorzystać w swoich własnych działaniach” – powiedziała CNN Kaitlin Urso z Departamentu Zdrowia Publicznego i Środowiska Stanu Kolorado. „Dla nich to nowy sposób myślenia o CO2 jako o towarze” – podkreśla Urso.

_

Źródło: Earthly Labs, Craft Brewing Business, (512), CNN

Zdjęcie: Shutterstock/Fotos593

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.