Udostępnij

Piwo w obronie zagrożonych gatunków. Rusza nietypowa akcja WWF

30.09.2019

Na etykietach popularnego piwa w najbliższym czasie nie zobaczymy żubrów. Zostaną zastąpione przez wilki, rysie i sóweczki. To akcja Kompanii Piwowarskiej i organizacji WWF, mająca zwrócić uwagę na zagrożone wyginięciem gatunki.

Aktywiści WWF piszą, że akcja ma na celu „uświadomienie Polkom i Polakom, że polskie lasy zamieszkują gatunki zwierząt wciąż potrzebujące naszej ochrony, a ich siedliska z Puszczą Białowieską i Puszczą Karpacką na czele, to obszary niezwykle cenne przyrodniczo”.

Stąd wybór trzech zagrożonych gatunków, które będą ozdabiały butelki i puszki piwa. Ich wizerunki zastąpią na jakiś czas (również chronionego) żubra.

Jednocześnie, w ramach współpracy, marka Żubr przekaże na rzecz WWF milion złotych. Pieniądze mają zostać wykorzystane na wsparcie programów ochronnych rysia, sówczeczki i wilka oraz ich siedlisk.

„To największa jak dotąd współpraca z biznesem Fundacji WWF Polska” – piszą aktywiści. D0 tej pory, w mniejszej skali, współpracowali z firmami odzieżowymi i bankami.

Dlaczego akurat te zwierzęta pojawią się na etykietach?

Sóweczka jest najmniejszą sową zamieszkującą Europę. Jej liczebność szacowana jest na zaledwie 1000-1500 par lęgowych. Głównym problemem dla populacji jest wycinka starych drzewostanów – takich jak w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Karpackiej – oraz eliminacji z lasu martwego drewna i obumierających drzew.

Sóweczki zamieszkują przede wszystkim dziuple pozostawione przez inne ptaki – najczęściej można je spotkać w prastarych lasach, z których nie usunięto dziuplastych drzew. Przez nadmierną wycinkę sóweczki tracą nie tylko swój dom, ale też terytorium łowieckie. Są, wbrew pozorom, bardzo zwinnymi ptakami, które polują przede wszystkim w dzień. W Polsce znajdują się pod ochroną.

Ryś – w Polsce rysie można spotkać w dwóch regionach – w górach i na pogórzu. Żyją Karpatach i w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, Mazury). W Polsce zostało już tylko 200 osobników – w tym zaledwie 40 w na północno-wschodnich terenach. Rysie, tak jak sóweczki, cierpią przez wycinki drzew. Potrzebują dużych terenów, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał. Dlatego najczęściej zamieszkują lasy trudno dostępne, po których nie chodzą turyści i przez które nie przejeżdżają samochody. Bliskość drogi jest dla nich ogromnym zagrożeniem – we wrześniu pod kołami samochodu zginął młody osobnik z Magurskiego Parku Narodowego. Szacuje się, że w MPN  żyje już tylko pięć rysi.

Wilk – ich polska populacja wynosi 2000 osobników. Największym zagrożeniem dla wilka jest człowiek. Zwierzęta te mają coraz mniej miejsc, gdzie mogą zamieszkać – tracą siedliska przez rozbudowę osiedli czy sieci dróg. Są konkurencją dla myśliwych, bo polują na tę samą zwierzynę. Czasami atakują także zwierzęta hodowlane – najczęściej dlatego, że brakuje dla nich pożywienia w lasach. Przez to znajdują się na celowniku kłusowników i giną podczas nielegalnych polowań.

Zdjęcie: John Ceulemans /Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.