Udostępnij

Piwo w obronie zagrożonych gatunków. Rusza nietypowa akcja WWF

30.09.2019

Na etykietach popularnego piwa w najbliższym czasie nie zobaczymy żubrów. Zostaną zastąpione przez wilki, rysie i sóweczki. To akcja Kompanii Piwowarskiej i organizacji WWF, mająca zwrócić uwagę na zagrożone wyginięciem gatunki.

Aktywiści WWF piszą, że akcja ma na celu „uświadomienie Polkom i Polakom, że polskie lasy zamieszkują gatunki zwierząt wciąż potrzebujące naszej ochrony, a ich siedliska z Puszczą Białowieską i Puszczą Karpacką na czele, to obszary niezwykle cenne przyrodniczo”.

Stąd wybór trzech zagrożonych gatunków, które będą ozdabiały butelki i puszki piwa. Ich wizerunki zastąpią na jakiś czas (również chronionego) żubra.

Jednocześnie, w ramach współpracy, marka Żubr przekaże na rzecz WWF milion złotych. Pieniądze mają zostać wykorzystane na wsparcie programów ochronnych rysia, sówczeczki i wilka oraz ich siedlisk.

„To największa jak dotąd współpraca z biznesem Fundacji WWF Polska” – piszą aktywiści. D0 tej pory, w mniejszej skali, współpracowali z firmami odzieżowymi i bankami.

Dlaczego akurat te zwierzęta pojawią się na etykietach?

Sóweczka jest najmniejszą sową zamieszkującą Europę. Jej liczebność szacowana jest na zaledwie 1000-1500 par lęgowych. Głównym problemem dla populacji jest wycinka starych drzewostanów – takich jak w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Karpackiej – oraz eliminacji z lasu martwego drewna i obumierających drzew.

Sóweczki zamieszkują przede wszystkim dziuple pozostawione przez inne ptaki – najczęściej można je spotkać w prastarych lasach, z których nie usunięto dziuplastych drzew. Przez nadmierną wycinkę sóweczki tracą nie tylko swój dom, ale też terytorium łowieckie. Są, wbrew pozorom, bardzo zwinnymi ptakami, które polują przede wszystkim w dzień. W Polsce znajdują się pod ochroną.

Ryś – w Polsce rysie można spotkać w dwóch regionach – w górach i na pogórzu. Żyją Karpatach i w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, Mazury). W Polsce zostało już tylko 200 osobników – w tym zaledwie 40 w na północno-wschodnich terenach. Rysie, tak jak sóweczki, cierpią przez wycinki drzew. Potrzebują dużych terenów, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał. Dlatego najczęściej zamieszkują lasy trudno dostępne, po których nie chodzą turyści i przez które nie przejeżdżają samochody. Bliskość drogi jest dla nich ogromnym zagrożeniem – we wrześniu pod kołami samochodu zginął młody osobnik z Magurskiego Parku Narodowego. Szacuje się, że w MPN  żyje już tylko pięć rysi.

Wilk – ich polska populacja wynosi 2000 osobników. Największym zagrożeniem dla wilka jest człowiek. Zwierzęta te mają coraz mniej miejsc, gdzie mogą zamieszkać – tracą siedliska przez rozbudowę osiedli czy sieci dróg. Są konkurencją dla myśliwych, bo polują na tę samą zwierzynę. Czasami atakują także zwierzęta hodowlane – najczęściej dlatego, że brakuje dla nich pożywienia w lasach. Przez to znajdują się na celowniku kłusowników i giną podczas nielegalnych polowań.

Zdjęcie: John Ceulemans /Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.