Udostępnij

Naukowcy proponują nową dietę. Korzystną dla zdrowia i klimatu

05.02.2019

Kilka tygodni temu zespół naukowców z 16 krajów opublikował raport, w którym zaprezentowano opracowaną przez nich „planetarną dietę zdrowotną”. Zaproponowany sposób odżywania ma być korzystny nie tylko dla zdrowia, ale także sprzyjać walce ze zmianami klimatycznymi – poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Dieta

Głównym założeniem diety jest zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa oraz cukru, a w zamian wzbogacenie jadłospisu o większą ilość warzyw, owoców i orzechów.

Jak przekonują autorzy raportu, wprowadzenie ich diety na całym świecie ograniczyłoby liczbę przedwczesnych zgonów o 1,6 miliona. Dieta została opracowana dla osób powyżej drugiego roku życia, a jej stosowanie ma zmniejszyć ryzyko m.in. choroby niedokrwiennej serca, udaru i cukrzycy.

Naukowcy zalecają, by w codziennej diecie trzymać poniższych wskazówek:

• Cukier – max. 31 g/dzień
• Mięso czerwone – 14g/dzień
• Drób 29 g/dzień
• Ryba – 28 g/dzień
• Jajka – 13 g/dzień
• Rośliny strączkowe (np. fasola lub ciecierzyca) – 75 g/dzień
• Pełnoziarniste pieczywo i ryż 232 g/dzień
• Skrobia (np. ziemniaki) – 50 g/dzień
• Nabiał – 250 g/dzień
• Warzywa – 300 g/dzień
• Owoce 200 g/dzień
• Orzechy – 50g /dzień
• Tłuszcze roślinne (np. oliwa z oliwek) – 50 g/dzień

W trosce o środowisko

Wprowadzenie proponowanej diety – w skali globalnej – doprowadzić ma do spożycia czerwonego mięsa o połowę, natomiast w krajach rozwiniętych o 80%. Podwojone natomiast miałoby zostać spożycie owoców i warzyw.

Poprzez ograniczenie hodowli zwierząt, a także uprawy zbóż, ograniczona zostałaby produkcja gazów cieplarnianych – przede wszystkim metanu oraz tlenku azotu.

 

Czytaj też: Wybory kulinarne mają znaczenie. Naukowcy: rezygnacja z hamburgera pomoże powstrzymać zmianę klimatu

 

Źródła: CNN, Forbes

fot. Shutterstock/Marcin Jucha

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.