O tym, że plastik zanieczyszcza morza i oceany pisaliśmy wiele razy. Tak samo jak o tym, że zagraża żyjącym w wodzie gatunkom. Że na oceanach tworzą się śmieciowe wyspy, a niektóre plaże toną w starych butelkach czy siatkach. Okazuje się, że plastik jest jeszcze bardziej szkodliwy. Naukowcy odkryli, że na Maderze resztki tworzyw sztucznych osiadają się na skałach, tworząc trudną do usunięcia skorupę.
Nazwano to zjawisko „plasticrust”, czyli właśnie plastikową skorupą. Jak donosi portal Madeira News, po raz pierwszy niebieskie odpryski na skale zauważono w 2016 roku. Wyglądały jak guma do żucia przyklejona do chodnika – były twarde i trudne do oderwania. Ignacio Gestoso, specjalista z Morskiego i Środowiskowego Centrum Badań na Maderze, pobrał wtedy próbki. Po badaniu uznał jednak, że to musiało być jednorazowe, a odpryski niedługo znikną.
Nie zniknęły. Co więcej, obecnie zajmują już około 10 proc. powierzchni przybrzeżnych skał.
Analiza chemiczna niebieskich odprysków wykazała, że jest to polietylen, bardzo powszechne tworzywo sztuczne często używane do produkcji opakowań jednorazowych, butelek na kosmetyki, zabawek i pojemników na żywność.
-Skorupy prawdopodobnie powstały w wyniku uderzenia dużych kawałków plastiku o skalisty brzeg. Kawałki tworzywa wczepiły się w skałę w ten sam sposób, w jaki wczepiają się glony lub porosty – tłumaczył Gestoso w rozmowach z mediami.
Nowy rodzaj zanieczyszczeń może być bardzo niebezpieczny na przykład dla morskich ślimaków, które nie są w stanie odróżnić glonów od małych cząsteczek plastiku. Naukowcy podejrzewają, że ślimaki zjadają kawałki śmieci codziennie.
Grupa specjalistów, która razem z Gestoso bada plastikową skorupę, swoje wnioski opublikowała w magazynie Science of The Total Environment. Sugerują, że przez ślimaki, plastik może znaleźć się w całym morskim łańcuchu pokarmowym. Zaznaczają również, że problem na pewno nie dotyczy jedynie wybrzeża Madery. W swoim artykule piszą: „Należy rozważyć włączenie go [„plasticrust”] jako potencjalnej nowej kategorii odpadów morskich w działania związane z zarządzaniem i monitorowaniem”.
Zdjęcie główne: olenalavrova/Shutterstock