Udostępnij

Plastikowe patyczki higieniczne zakazane w Szkocji. Nie będą już zanieczyszczać wód

15.10.2019

W Szkocji zaczęły obowiązywać nowe przepisy, mające zapobiegać zanieczyszczaniu plastikiem brytyjskich rzek, a następnie mórz i oceanów. Władze kraju – póki co jedynego w Zjednoczonym Królestwie – zakazały produkcji oraz sprzedaży plastikowych patyczków higienicznych, wskazywanych jako jedno z najczęstszych form zanieczyszczenia plastikiem.

Zakaz został przegłosowany przed miesiącem w szkockim parlamencie, czyniąc Szkocję prekursorem w walce z plastikiem. W pozostałych częściach Wielkiej Brytanii podobny zakaz, obejmujący również plastikowe mieszadełka do kawy oraz słomki, wchodzi bowiem dopiero w przyszłym roku.

Wprowadzone rozwiązanie chwali strona rządowa, a także działające w Szkocji organizacji proekologiczne. „Jestem dumna, że ​​rząd Szkocji stał się pierwszą administracją Wielkiej Brytanii, która wprowadziła zakaz wacików bawełnianych z plastikowymi 'łodygami’ – powiedziała szkocka minister środowiska, Roseanna Cunningham, cytowana przez portal PackagingNews.

„[Plastikowe patyczki] są szczególnie szkodliwe dla dzikiej fauny i flory. Znaleziono je u naszych rodzimych ptaków oraz w jelitach żółwi. Możesz sobie wyobrazić, jakie szkody mogą wyrządzić” – mówi Heather McFarlane ze szkockiej organizacji ekologicznej Fidra, cytowana przez BBC. Podobnego zdania jest Lang Banks, lider szkockiego WWF: „Patyczki są jedną z najbardziej rozpowszechnionych form zanieczyszczenia mórz [plastikiem], dlatego zakaz jest bardzo pożądanym krokiem. Mamy nadzieję, że rozwiązanie będą naśladować inne kraje.”

Wprowadzone regulacje zostały zaakceptowane przez działające w szkocji firmy. Jak podają media na Wyspach, producenci tacy jak Unilever, i Johnson & Johnson zastąpili plastikowe „łodygi” biodegradowalnymi odpowiednikami. Część firm zapowiada natomiast, że do wycofania produktów plastikowych dojdzie w najbliższym czasie.

 

Zdjęcie: Shutterstock/gn fotografie

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.