Udostępnij

Plastikowe torby bezpieczniejsze podczas pandemii? „Klasyczna zagrywka PR-owa”

10.01.2024

Na pandemii koronawirusa chcą skorzystać amerykańscy producenci plastiku. Zrzeszające ich stowarzyszenie naciska na zniesienie ograniczeń dotyczących toreb zakupowych. Specjalne sankcje dotyczące sprzedaży sklepowych „foliówek” obowiązują w ośmiu stanach. Według branży zakazy powinny być natychmiast zniesione. Jak argumentują przedsiębiorcy, jednorazowy plastik jest o wiele bardziej higieniczną alternatywą dla toreb wielokrotnego użytku.

Plastics Industry Association (Stowarzyszenie Producentów Plastiku) wystosowało w tej sprawie oficjalne pismo do federalnego Departamentu Zdrowia i Usług Publicznych.

„Prosimy departament o wystąpienie przeciwko zakazom używania tych produktów. (…) Pośpiech, z jakim ekolodzy i urzędnicy działają w ich wprowadzaniu, stwarza ryzyko dla konsumentów i pracowników” – czytamy w oświadczeniu wysłanym do Waszyngtonu. Stanowisko to poparł między innymi prawicowy think-tank Manhattan Institute, wcześniej ostrzegający przed klimatycznym „katastrofizmem”.

Przedsiębiorcy twierdzą, że pakowanie zakupów w torby wielokrotnego użytku może przyspieszyć rozwój pandemii koronawirusa w USA. Jednorazówki najczęściej od razu trafiają do śmieci, przez co konsumenci nie są narażeni na długi kontakt z zarazkami zawleczonymi na nich ze sklepu – zaznaczają autorzy oświadczenia.

Przeciwnicy toreb zero-wate zauważają, że te są zbyt rzadko czyszczone lub prane przez osoby z nich korzystające. W swoich badaniach zwrócili na to uwagę między innymi naukowcy Uniwersytetu w Arizonie. Stowarzyszenie przypomina też o przypadku rozprzestrzenienia się norowirusa wśród zawodniczek żeńskiej drużyny piłki nożnej. Analizy dowiodły, że patogen przeniósł się na nie z torby zakupowej wielokrotnego użytku.

Krytyczni komentatorzy w USA zauważają z kolei, że jednorazowa reklamówka może przenosić patogen między wieloma osobami – od linii produkcyjnej, przez pracowników sklepu, po klientów. „To klasyczna zagrywka PR-owa” – komentowała dla „Guardiana” Ivy Schlegel z amerykańskiego Greenpeace’u. Przedstawiciele organizacji uważają, że producenci plastiku nie kierują się troską o zdrowie konsumentów, a jedynie chęcią zysku. Jak przypominają, według amerykańskich badań wirus powodujący chorobę COVID-19 utrzymuje się na plastiku nawet do trzech dni. Dlatego rozsądną alternatywą może być używanie często pranych, materiałowych toreb. Badacze wskazują, że patogen „przeżywa” dłużej na sztucznych tkaninach, a bezpieczniejsza dla zdrowia jest w tym przypadku bawełna.

Mimo to rządzący w wielu miejscach rezygnują z zakazów używania jednorazowego plastiku. Inni odkładają w czasie swoje proekologiczne plany. Przez pandemię z nowymi przepisami wstrzymano się między innymi w stanie Maine. Swój zakaz zawiesiło Massachussets. Walijski parlament przegłosował w marcu ustawę zabraniającą używania „foliówek”. Nowe przepisy będą obowiązywać jednak dopiero po tym, jak ryzyko epidemii zniknie – prawdopodobnie w połowie przyszłego roku. Ostrożni są również Szkoci, którzy system kaucji na opakowania z tworzywa sztucznego wprowadzą dopiero w 2022 roku.

Czytaj więcej: Walia zakazuje plastikowych jednorazówek, a Szkoci wprowadzają depozyty na butelki

To nie pierwsza próba zatrzymania ograniczeń używania jednorazowego plastiku przez amerykańskich przedsiębiorców. Stowarzyszenie Producentów Plastiku próbuje wpłynąć na władze od 2015 roku, gdy w apelu do rządzących wspominało o ekonomicznych skutkach wprowadzania zakazów. Na tych mają cierpieć pracownicy zatrudnieni w ich przedsiębiorstwach.

Źródło zdjęcia: PERO studio / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.