Po czterech dekadach płetwale błękitne wracają do Hiszpanii. W ciągu ostatnich czterech lat badacze zaobserwowali je trzykrotnie – ostatnim razem w połowie sierpnia. Według niektórych obserwatorów nie daje to jednak powodów do zadowolenia.
Płetwale przy wybrzeżu hiszpańskiej Galicji zostały zaobserwowane już w 2017 roku. Od tamtej pory co roku w atlantyckich wodach pojawiały się kolejne osobniki – twierdzi Bruno Diaz, bilolog Morski z Instytutu Badawczego Delfinów Butlonosych w galicyjskim O Grove.
Czytaj również: Populacja wielorybów się odradza dzięki trzem dekadom ochrony
Według naukowca to jasny znak, że płetwale wróciły w okolice wybrzeży Hiszpanii, skąd zniknęły jeszcze w latach 70. XX wieku. Stało się tak przez polowania, dozwolone do 1984 roku. Od tamtego czasu obowiązuje korzystne dla wielorybów moratorium, które nie zmieniło jednak ich losów przy hiszpańskim wybrzeżu. Gdy zostało wprowadzone, były już praktycznie wymarłe. Według Diaza to właśnie prawo zakazujące polowań przyczyniło się do powrotu największych ssaków na świecie w te okolice.
Hiszpania: płetwale błękitne mogą szukać pożywienia, bo gdzie indziej go brakuje
„Wierzę, że moratorium na wielorybnictwo było tu kluczowym czynnikiem. W latach 70., tuż przed wprowadzeniem zakazu, zniknęło całe pokolenie płetwali błękitnych. Teraz, ponad 40 lat później, widzimy powrót potomków tych nielicznych, które przeżyły” – mówił Diaz „Guardianowi”.
Powrót płetwali nie jest jednak według niego powodem do świętowania. Według niego mierzące do 30 metrów zwierzęta zdecydowały przypłynęły do wybrzeży Galicji przez zmiany klimatyczne i środowiskowe. Pojawienie się ich w tym miejscu może oznaczać, że w siedliskach na południe od Hiszpanii brakuje dla nich pożywienia.
Według Diaza płetwale mogły wrócić na swoje dawne siedliska… z tęsknoty: „W ostatnich latach odkryto, że migracja płetwala błękitnego jest napędzana pamięcią, a nie warunkami środowiskowymi”- twierdzi naukowiec. Jak zauważa, w tym roku nie zaobserwowano znaczącego wzrostu ilości stanowiącego dla nich pożywienie planktonu w oceanie. „A mimo to przypłynęły” – zauważa Diaz.
Wbrew pesymizmowi Diaza niektórzy naukowcy zauważają odradzanie się populacji płetwala. Pozytywne informacje dotyczące uznanego za zagrożony gatunku podali naukowcy z British Antarctic Survey. Podczas zeszłorocznej obserwacji wielorybów przy leżącej na południowo-zachodnim Atlantyku wyspie Georgia Południowa zauważyli „niespotykaną liczbę” 55 osobników płetwala.
Źródło zdjęcia: Wild_and_free_naturephoto / Shutterstock