Udostępnij

Płetwale błękitne wróciły na wybrzeża Hiszpanii!

26.08.2021

Po czterech dekadach płetwale błękitne wracają do Hiszpanii. W ciągu ostatnich czterech lat badacze zaobserwowali je trzykrotnie – ostatnim razem w połowie sierpnia. Według niektórych obserwatorów nie daje to jednak powodów do zadowolenia.

Płetwale przy wybrzeżu hiszpańskiej Galicji zostały zaobserwowane już w 2017 roku. Od tamtej pory co roku w atlantyckich wodach pojawiały się kolejne osobniki – twierdzi Bruno Diaz, bilolog Morski z Instytutu Badawczego Delfinów Butlonosych w galicyjskim O Grove.

Czytaj również: Populacja wielorybów się odradza dzięki trzem dekadom ochrony

Według naukowca to jasny znak, że płetwale wróciły w okolice wybrzeży Hiszpanii, skąd zniknęły jeszcze w latach 70. XX wieku. Stało się tak przez polowania, dozwolone do 1984 roku. Od tamtego czasu obowiązuje korzystne dla wielorybów moratorium, które nie zmieniło jednak ich losów przy hiszpańskim wybrzeżu. Gdy zostało wprowadzone, były już praktycznie wymarłe. Według Diaza to właśnie prawo zakazujące polowań przyczyniło się do powrotu największych ssaków na świecie w te okolice.

Hiszpania: płetwale błękitne mogą szukać pożywienia, bo gdzie indziej go brakuje

„Wierzę, że moratorium na wielorybnictwo było tu kluczowym czynnikiem. W latach 70., tuż przed wprowadzeniem zakazu, zniknęło całe pokolenie płetwali błękitnych. Teraz, ponad 40 lat później, widzimy powrót potomków tych nielicznych, które przeżyły” – mówił Diaz „Guardianowi”.

Powrót płetwali nie jest jednak według niego powodem do świętowania. Według niego mierzące do 30 metrów zwierzęta zdecydowały przypłynęły do wybrzeży Galicji przez zmiany klimatyczne i środowiskowe. Pojawienie się ich w tym miejscu może oznaczać, że w siedliskach na południe od Hiszpanii brakuje dla nich pożywienia.

Według Diaza płetwale mogły wrócić na swoje dawne siedliska… z tęsknoty: „W ostatnich latach odkryto, że migracja płetwala błękitnego jest napędzana pamięcią, a nie warunkami środowiskowymi”- twierdzi naukowiec. Jak zauważa, w tym roku nie zaobserwowano znaczącego wzrostu ilości stanowiącego dla nich pożywienie planktonu w oceanie. „A mimo to przypłynęły” – zauważa Diaz.

Wbrew pesymizmowi Diaza niektórzy naukowcy zauważają odradzanie się populacji płetwala. Pozytywne informacje dotyczące uznanego za zagrożony gatunku podali naukowcy z British Antarctic Survey. Podczas zeszłorocznej obserwacji wielorybów przy leżącej na południowo-zachodnim Atlantyku wyspie Georgia Południowa zauważyli „niespotykaną liczbę” 55 osobników płetwala.

Źródło zdjęcia: Wild_and_free_naturephoto / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.