Udostępnij

PM2.5 w dół o 33 proc. Chiny odnoszą sukcesy w walce ze smogiem

30.04.2018

Chiny odbijają się od dna – lub raczej od sufitu – na skali zanieczyszczeń powietrza. Według niedawnego raportu Greenpeace stężenia pyłów PM2.5 w 28 miastach Państwa Środka spadły o 33,1 proc. w stosunku do zeszłego roku.
Prym w walce ze smogiem wiedzie stolica. W Pekinie poziom zanieczyszczeń zmniejszył się aż o 54 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem grzewczym. Średnia dla miasta stołecznego i otaczających aglomeracji jest nieco niższa i wynosi 33,1 proc. W obu przypadkach wyniki są jednak imponujące, zważywszy na stopień skażenia chińskiego powietrza. Dane zaprezentowane przez Greenpeace East Asia dotyczą czwartego kwartału minionego roku.

Jednak nie wszystkie statystyki wyglądają tak różowo. O ile w stolicy i pobliskich metropoliach widoczny jest szybki postęp, o tyle w „interiorze” i na prowincji zmiany zachodzą wolniej. Średnie stężenie pyłów PM2.5 dla całego kraju spadło w 2017 r. o 4,5 proc. To oczywiście dobrze, tylko że nie dostatecznie dobrze – to najniższy wskaźnik od 2013 r., gdy Chiny rozpoczęły szeroko zakrojoną walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Średnie stężenie pyłów PM2.5 w 74 chińskich miastach w okresie od 2013 do 2017 spadło o 33 proc. – czyli o mniej więcej tyle samo, ile w okolicach Pekinu w ciągu raptem jednego roku.

Walka ze smogiem najlepsze rezultaty dała na przełomie lat 2014–2015. Katalizatorem zmian było wdrożenie nowych norm emisyjnych dla przedsiębiorstw zasilanych węglem i, w efekcie, spadek zapotrzebowania na to paliwo. Jednak zdaniem przedstawicieli Greenpeace polityka chińskich władz w tym zakresie wciąż jest zbyt miękka. W 2017 r. popyt na węgiel ponownie wzrósł – ze względu na przyspieszenie w sektorze przemysłu ciężkiego. Odczuł to również Pekin, a raczej płuca jego mieszkańców. W ciągu pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku poziom pyłów PM2.5 w stolicy i okolicy wzrósł o 6 proc. Jednak ostatnie trzy miesiące 2017 r. przyniosły radykalną zmianę na lepsze. Przyczyniły się do tego korzystne warunki pogodowe oraz wznowiony w październiku program walki ze smogiem.

W przypadku Chin tego typu działania to znacznie więcej niż kosmetyka – bo, jak pokazuje przykład ostatniej zimy, na południu Polski względnie czyste powietrze w sezonie grzewczym zawdzięczamy głównie wietrznej pogodzie. W zeszłym roku chiński rząd zmusił około milion gospodarstw domowych i przedsiębiorstw do zaprzestania palenia węglem i zastąpienia pieców na paliwo stałe instalacjami na gaz ziemny. Na obszarach nieobjętych planem walki z zanieczyszczeniami wzrost stężenia pyłów osiągał dwucyfrową wartość, dochodzącą do 23 proc. w prowincji Shanxi, położonej w środkowej części kraju. Tymczasem w Pekinie i okolicznych miastach spadły także stężenia tlenków azotu – również powiązanych ze spalaniem węgla. Rok 2017 zakończył pierwszy etap programu walki z zanieczyszczeniami powietrza. Niebawem Chiny mają ogłosić wytyczne dla kolejnej jego „edycji”.

 

Fot. Yinan Chen/Flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.