Udostępnij

PM2.5 w dół o 33 proc. Chiny odnoszą sukcesy w walce ze smogiem

30.04.2018

Chiny odbijają się od dna – lub raczej od sufitu – na skali zanieczyszczeń powietrza. Według niedawnego raportu Greenpeace stężenia pyłów PM2.5 w 28 miastach Państwa Środka spadły o 33,1 proc. w stosunku do zeszłego roku.
Prym w walce ze smogiem wiedzie stolica. W Pekinie poziom zanieczyszczeń zmniejszył się aż o 54 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem grzewczym. Średnia dla miasta stołecznego i otaczających aglomeracji jest nieco niższa i wynosi 33,1 proc. W obu przypadkach wyniki są jednak imponujące, zważywszy na stopień skażenia chińskiego powietrza. Dane zaprezentowane przez Greenpeace East Asia dotyczą czwartego kwartału minionego roku.

Jednak nie wszystkie statystyki wyglądają tak różowo. O ile w stolicy i pobliskich metropoliach widoczny jest szybki postęp, o tyle w „interiorze” i na prowincji zmiany zachodzą wolniej. Średnie stężenie pyłów PM2.5 dla całego kraju spadło w 2017 r. o 4,5 proc. To oczywiście dobrze, tylko że nie dostatecznie dobrze – to najniższy wskaźnik od 2013 r., gdy Chiny rozpoczęły szeroko zakrojoną walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Średnie stężenie pyłów PM2.5 w 74 chińskich miastach w okresie od 2013 do 2017 spadło o 33 proc. – czyli o mniej więcej tyle samo, ile w okolicach Pekinu w ciągu raptem jednego roku.

Walka ze smogiem najlepsze rezultaty dała na przełomie lat 2014–2015. Katalizatorem zmian było wdrożenie nowych norm emisyjnych dla przedsiębiorstw zasilanych węglem i, w efekcie, spadek zapotrzebowania na to paliwo. Jednak zdaniem przedstawicieli Greenpeace polityka chińskich władz w tym zakresie wciąż jest zbyt miękka. W 2017 r. popyt na węgiel ponownie wzrósł – ze względu na przyspieszenie w sektorze przemysłu ciężkiego. Odczuł to również Pekin, a raczej płuca jego mieszkańców. W ciągu pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku poziom pyłów PM2.5 w stolicy i okolicy wzrósł o 6 proc. Jednak ostatnie trzy miesiące 2017 r. przyniosły radykalną zmianę na lepsze. Przyczyniły się do tego korzystne warunki pogodowe oraz wznowiony w październiku program walki ze smogiem.

W przypadku Chin tego typu działania to znacznie więcej niż kosmetyka – bo, jak pokazuje przykład ostatniej zimy, na południu Polski względnie czyste powietrze w sezonie grzewczym zawdzięczamy głównie wietrznej pogodzie. W zeszłym roku chiński rząd zmusił około milion gospodarstw domowych i przedsiębiorstw do zaprzestania palenia węglem i zastąpienia pieców na paliwo stałe instalacjami na gaz ziemny. Na obszarach nieobjętych planem walki z zanieczyszczeniami wzrost stężenia pyłów osiągał dwucyfrową wartość, dochodzącą do 23 proc. w prowincji Shanxi, położonej w środkowej części kraju. Tymczasem w Pekinie i okolicznych miastach spadły także stężenia tlenków azotu – również powiązanych ze spalaniem węgla. Rok 2017 zakończył pierwszy etap programu walki z zanieczyszczeniami powietrza. Niebawem Chiny mają ogłosić wytyczne dla kolejnej jego „edycji”.

 

Fot. Yinan Chen/Flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.