Udostępnij

Po przekształceniu infrastruktury na wzór holenderski, obroty lokalnych sklepów wzrosły o 40 proc.

18.03.2019

Z badań przeprowadzonych na zlecenie londyńskiego samorządu wynika, że inwestycje w przestrzeń przyjazną rowerzystom i pieszym, a także transport publiczny, wspomóc mogą także lokalny biznes.

Badania przeprowadzone w zmodernizowanych w ten sposób częściach Londynu pokazują, że piesi i rowerzyści wydają w lokalnych sklepach 40 proc. więcej niż kierowcy – informuje Forbes.

Ponadto, dzięki przekształceniu infrastruktury na wzór holenderski (m.in. dodanie ścieżek rowerowych), wzrosła liczba osób poruszających się po ulicy, co przełożyło się na większą liczbę wizyt w znajdujących się nieopodal lokalach. Badanie pokazało, że osób tych nie tylko jest więcej – spędzają oni również więcej czasu na ulicy, a także częściej podejmują aktywności, takie jak zakupy w okolicznych sklepach czy odwiedziny lokali gastronomicznych.

Na przykład w Bromley, jednym z miast londyńskiej aglomeracji, ruch pieszych i rowerzystów  na ulicach wzrósł o 93 proc. w odniesieniu do stanu sprzed modernizacji.

„Badanie (…) pokazuje związek między tworzeniem przyjemnych przestrzeni, w których ludzie chcą spędzać czas, a lepszymi wynikami  biznesu” – powiedziała Forbesowi Lilli Matson z Transport for London, które przeprowadziło badanie.

„Dostosowanie naszych ulic, by umożliwić większej liczbie osób chodzenie i jazdę na rowerze, czyni je czystszymi, zdrowszymi i bardziej przyjaznymi, co zachęca więcej ludzi do zakupów lokalnych” – skomentował wyniki badań Will Norman, londyński Komisarz ds. pieszych i rowerzystów.

 

Z pełnym raportem z badań (w j. angielskim) zapoznać się można tutaj.

Źródło: ForbesTransport for London

Zdjęcie: Shutterstock/ESB Professional

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.